Yaşam

İşitme engelli doğan Alperen, artık duyup konuşabiliyor!

İzmir’de İzmirli Funda Çelik ve Köksal Çelik çiftinin kulakları kapalı doğan 4 yaşındaki çocukları Alperen, ABD’de geçirmiş olduğu ameliyat sonucu artık duyup konuşabiliyor.

İzmir’de 4 yıl önce her iki kulağı da kapalı bir şekilde dünyaya gelen Alperen Çelik için İzmir valiliğinin onayıyla yardım kampanyası düzenlenmişti. ABD’de geçirdiği ameliyat sonucu küçük Alperen anne ve babasını sevindirdi. Sağlığına kavuşan Çelik, başarılı geçen operasyon sonucunda duymasının yanı sıra artık anne ve babasına da seslenebiliyor.

Alperen Çelik

KASIKTAN ALINAN DERİYLE DIŞ KULAK YAPILDI

Çelik ailesi yardım kampanyasında toplanan 99 bin dolarla ABD’ye giderek 8 Şubat’ta çocuklarının ameliyat olmasını sağladı. Operasyon, kasıktan alınan derilerle sol dış kulak yapılması ve kulak kanallarının açılması şeklinde oldu.

Ameliyatın ardından kalıpların da çıkarılmasıyla ilk kez duymaya başlayan Alperen, sesleri algıladıktan 15-20 gün sonra “anne” sözcüğünün de olduğu bazı kelimeleri çıkarmaya başladı.

4 yıl önce kulakları kapalı duyan Alperen artık duyabiliyor

“4 YIL BEKLEDİM”

Anne Funda Çelik duygularını, “Kalıbı çıkarmaya gittiğimizde doktor bana ‘Alperen’e seslenin’ dedi. Bir anda dönüp bana bakması, koşa koşa gelip sarılması, öpmesi o anı anlatamam. Sorsalar roman yazarım. Çok farklı bir duyguydu. 4 yıl sonra Alperen ilk defa benim sesimi duymuştu. 15-20 gün sonra Alperen, anne dedi ve ben 4 yıl beklemiştim anne demesini” ifadeleriyle anlattı.

Alperenin ameliyatı kasıktan alınan deri parçasıyla yapıldı

“48 BİN DOLAR DAHA GEREKLİ”

Sağ kulak için yeni bir ameliyat gerektiğini ve 8 Eylül’de gerçekleşecek ameliyat için 18 Temmuz’a kadar 48 bin dolar daha toplanması gerektiğini ifade eden Çelik, Instagram’da “Alperen’e ses ver” isimli bir sayfaları olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Oğlumun kulağına baktıkça herkese teşekkür ediyorum. Çok büyük ailesi oldu Alperen’in. Şimdi ikinci kulak için de lütfen engeline engel olalım. Çünkü onun engeli, geçici bir engel. Sadece paraya ihtiyacımız var. Ben onu karşılayacak bir güçte değilim. Çok az bir paraya ihtiyacımız var. 51 bin doları topladık. Bir anne olarak Anneler Günü hediyesi olarak bana Alperen’in kulağını ve seslerini verirseniz çok mutlu olurum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir