Yaşam

Dev proje! Kurtuluş Hattı filminin ilk gösterimi TBMM’de yapıldı

Kurtuluş Savaşı’nın en kritik dönemi Milli Mücadele’yi anlatan film Kurtuluş Hattı’nın vizyona girmesine sayılı günler kaldı. Gizli haberleşme ağının zorlu hikayesini anlatan filmin ilk gösterimi Meclis’te yapıldı. Peki Kuruluş Hattı ne zaman vizyona girecek? İşte tüm detaylar…

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Yönetmen koltuğunda Selman Kayabaşı’nın oturduğu gerçek bir hikayeden uyarlanan Kurtuluş Hattı filminin ilk gösterimi TBMM’de yapıldı. Film, Milli Mücadele döneminde yaşanan binlerce zorlu hikayeden yalnızca odağına alıyor. Öte yandan Kurtuluş Savaşı için büyük öne arz eden gizli haberleşme ağını anlatan Kurtuluş Hattı’nın gösterimine TBMM Tören Alanı Şeref Merdivenleri önünde açık havada yapılan gösterime TBMM Başkanı Mustafa Şentop, bazı milletvekilleri, filmin yönetmeni ve senaristi Selman Kayabaşı, oyuncular ve Meclis çalışanları katıldı.

Kurtuluş Hattı film afişi

KURTULUŞ HATTI FİLMİNİN FRAGMANI

“BELKİ BİNLERCE ON BİNLERCE HİKAYE VAR”

Şentop, filmle ilgili açılışta yaptığı konuşmada, TBMM’nin açılmasının, devlet egemenliğinin kesintiye uğramamasını sağlamak gibi çok özel, derinlikli bir mana taşıdığının altını çizdi.

Bu projenin aslında pek çok insanın küçük küçük hikayelerinin toplamından oluştuğunu belirten Şentop, “Bunlar maalesef çok çalışılmamış. Bilhassa sinema sektörünün çok gelişmiş olduğu bazı ülkelerde çok basit bazı hikayeler üzerinden bile yapılmış birden fazla film var, bazı romanlar üzerine yapılmış filmler var. Halbuki bizim İstiklal Harbi, Meclisin açılışıyla ilgili belki binlerce, on binlerce hikaye var. Bunları anlatmak, Milli Mücadeleyi anlatmak anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

Öte yandan Şentop,  filmin yönetmen ve oyuncularına, katkılarından dolayı Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’a teşekkür etti.

Kurtuluş Hattı filmi

KURTULUŞ HATTI’NIN OYUNCU KADROSU

Yönetmen koltuğunda oturan Selman Kayabaşı, filmin senaryosunu da kaleme aldı. Kurtuluş Hattı’nın başrollerini Yusuf Aytekin ve Gülsim Ali paylaşırken, oyuncu kadrosunda Emin Gürsoy, Nizam Namidar, Benian Dönmez, Hamdi Erdoğan, Kaan Turgut, Aybike Turan gibi isimler yer alıyor. Çekimleri 2021 yılında yapılan Kurtuluş Hattı’nın müzikleri ise Zeynep Alasya’ya ait.

Kurtuluş Hattının oyuncu kadrosu

KURTULUŞ HATTI’NIN KONUSU NEDİR?

Film, Milli Mücadele döneminde yaşanan binlerce zorluk arasından yalnızca gizli haberleşme ağını konu alıyor.

Kurtuluş Hattı ne zaman vizyona girecek

KURTULUŞ HATTI NE ZAMAN VİZYONA GİRECEK?

Kurtuluş Hattı, güçlü oyuncu kadrosu ve yaşanmış hikayesiyle 13 Mayıs‘ta sinemaseverlerle buluşacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir