Yaşam

Rock şarkıcısı Arno hayatını kaybetti! Arno kimdir?

Şarkıları boğuk söyleme tarzıyla ve asi saçlarıyla tanınan ünlü rock müzik şarkıcısı Arno, 72 yaşında kansere yenik düştü.

Belçika’nın ‘Arno’ lakaplı ünlü rock şarkıcısı Arnold Hintjens, 72 yaşında hayata gözlerini yumdu. Arno’ya Şubat 2020’de pankreas kanseri teşhisi konulmuştu. Şarkıcının menajeri Filip De Groote yaptığı açıklamada, “Hepimiz onu özleyeceğiz ama o, onu sonuna kadar ayakta tutan müziği sayesinde her zaman kalbimizde olacak” dedi.

21 Mayıs 1949’da Flaman sahil kasabası Oostende’de doğan Arno, 1980’lerde TC Matic grubuna katılmıştı.

‘BELÇİKA İÇİN ULUSAL BİR ANITTI’

Ancak onu ünlü yapan solo çalışmaları oldu. “Les Yeux de ma mere” adlı şarkısıyla geniş kitlelerce tanındı. Printemps de Bourges Müzik Festivali’nin direktörü Boris Vedel onun için “Muazzam bir şarkıcı ve şairdi. O Belçika için ulusal bir anıttı” ifadesini kullandı. Belçika Başbakanı Alexander De Croo da Arno için sosyal medyada “Huzur içinde yat Arno” mesajını paylaştı.

Arno, France 24’e verdiği röportajda “Harika bir hayatım oldu. Müzik sayesinde tüm dünyayı gezdim, keyif aldım. Bu mutluluğu da yanımda götüreceğim, teşekkürler hayat” demişti.

Arno’nun en çok bilinen şarkıları arasında ‘Oh la la la!’, ‘Je ne veux pas etre grande’, ‘Comme a Ostende’ ve ‘Mon Sissoyen’ sayılabilir.

ARNO KİMDİR?

Arnold Charles Ernest Hintjens (21 Mayıs 1949 – 23 Nisan 2022), daha çok sahne adıyla Arno olarak bilinir, Oostende doğumlu Belçikalı bir şarkıcıydı. 1980’lerin en tanınmış Belçikalı gruplarından biri olan TC Matic’in solistiydi. 1986’da grup dağıldıktan sonra solo kariyerine devam etti.

Arno; İngilizce, Fransızca, Felemenkçe ve Oostende lehçesinin bir karışımıyla şarkı söyledi. Avrupa çapında orta düzeyde sanatsal başarı elde eden bir grup olan TC Matic için, grubun tüm materyallerini yazdı veya ortak yazdı, çoğu gitarist ve yapımcı Jean-Marie Aerts ile birlikte. Solo gittikten sonra başarılı bir kariyer boyunca bir düzineden fazla albüm çıkardı. 2002’de Fransız hükümetinin ” Chevalier des Arts et des Lettres ” (Sanat ve Edebiyatta Şövalye) unvanını aldı. Gilles Deleux tarafından 2004 yılında yazılan bir biyografi, Hollandaca’ya Een lach en een traan (“Bir Gülümseme ve Gözyaşı”) olarak çevrildi.

Belçika filmi Camping Cosmos’ta Pamela Anderson’ın bir karikatürünü canlandıran Lolo Ferrari’ye aldırış etmeyen eşcinsel cankurtaran Harry’yi canlandırdı.

2020’nin başında Arno, pankreas kanseri teşhisi konulduktan sonra yaklaşan turunu erteledi. 23 Nisan 2022’de 72 yaşında pankreas kanserinden hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir