Yaşam

Uzmanı uyardı: Yanlış pişirme PAH doğurur! PAH’ın etkileri neler? Doğru mangal nasıl yapılır?

Yemek pişirme sırasında sağlığımızı olumsuz etkileyen bazı bileşikler oluşur. Bunlar polisiklik aromatik hidrokarbonlar yani kısaca PAH olarak biliniyor. Bu terimleri her gün duymasanız da her gün yediğiniz yiyeceklerle vücudumuza alabiliyoruz, Peki PAH’ın etkileri neler? Doğru mangal nasıl yapılır? İşte Uzman Gıda Mühendisi Batuhan İnanlar’dan PAH’ın etkiler ile ilgili tüm merak edilenler…

Heterosiklik aminler, akrilamid, nitrozamin ve nitrozamidler genel adıyla PAH’lar mangal kömüründe ızgara yapılırken açığa çıkabildiği gibi, yüksek sıcaklıkta yağda kızartma ve tütsüleme sırasında oluşan dumanın da besine sinmesiyle oluşur. Bu sırada oluşan dumanın solunmasıyla vücuda alınan PAH’ların çoğu özellikle akciğer ve deri başta olmak üzere kanser yapıcı etki göstermekte. Uzmanlar yiyecekleri yanlış pişirmenin PAH doğurduğunu belirtiyor. Bunu önlemek için yiyeceğimiz yiyecekleri doğru pişirmenin öneminden bahseden Uzman Gıda Mühendisi Batuhan İnanlar PAH’ın etkileri ve yiyecekleri doğru pişirme ile ilgili tüm merak edilenleri tek tek sıraladı. İşte detaylar:

PAH’IN ETKİLERİ NELER?

Gıdaların çok yüksek sıcaklıklarda doğrudan ateşe maruz kalması sonucunda ‘mikrobu kırılır iyidir’ desek de PAH adı verilen kimyasal maddeler oluşmaktadır. Bunun dışında, kömür, talaş, şu sıralar pek mümkün olmasa da benzin ve dizelin yanmasıyla hava, su, toprağa ve dolaylı yoldan gıdalara da PAH saçılmaktadır. Ve bu maddeler insan vücuduna girerek kanser, mutasyon ve daha bin bir belaya neden olmaktadır.

PAH’ın etkileri neler

 YANLIŞ PİŞİRME PAH DOĞURUR!

⇒ Ve işin acı tarafı kendi ellerimizle PAH oluşumuna neden olmaktayız. Izgarada tavuk pişirirken, tavada köfte kızartırken sıcaklığı farkında olmadan çok yükseltmekteyiz. Ve yapılan araştırmalara göre etin doğrudan odun ateşine tutulması PAH oranını yükseltirken, kor üzerinde bu oran azalmaktadır.  Bunun dışında et, tavuk ve balığın ızgara esnasında ateşe bir karıştan az tutulması da PAH’ı arttırmaktadır.

⇒ Ayrıca bu kimyasalların yağı sevmesinden dolayı biftek, hamburger köftesi gibi yağ damlatan gıdaların yağlı kısımlarında daha fazla bulunmaktadır.

yanlış pişirme kansere neden olur

⇒ Tükettiğiniz anda aslında büyük bir bölümü hemen emilip dışkı ve idrar yoluyla dışarı atılmaktadır. Ancak kalan kısım vücudun yağ içeren dokularında toplanmakta. Bu da mesane, kalın bağırsak, akciğer, mide ve deri kanserine, üreme bozukluklarına neden olmaktadır.

⇒ Ayrıca, doğum öncesinde yüksek oranda PAH içeren gıda tüketen annelerin çocuklarında depresyon ve dikkat bozukluğu ortaya çıkmaktadır.

PEKİ BUNU AZALTMANIN YOLU YOK MU? 

Öncelikle hangi pişirme yöntemini kullanırsak kullanalım, bir şeyi lütfen zift olana kadar pişirmeyin. Bir zamanlar, okulda her şeyi en yanığıyla yiyen bir çocuk vardı, sırf bunun için döneri akşamları yerdi, ama yolu yol değil.

doğru mangal nasıl yapılır

DOĞRU MANGAL NASIL YAPILIR?

  • Neyse, bunun dışında, gıdayı doğrudan aleve tutmamamız lazım.  Doğrudan aleve tutuyorsanız ateş ile gıda arasında en az 1.5 karış olmalıdır.
  • Etin daha az yağla pişirilmesi ve kuyruk yağı ilave edilmemesi yine katkı sağlayacaktır.
  • Son olarak, kızartma yağlarını birden fazla kullanmamak, elektrikli ızgaralara yönelmek, mikrodalgalara güvenmek yine PAH’ı azaltacak yöntemlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir