Yaşam

Dünyanın en ünlü çiçek bahçeleri

İlkbaharın ihtişamına ışık tutan çiçekler, renk renk dokuları ve kendine has kokularıyla dünyanın dört bir yanında huzurun temsilcisi olarak görülüyor. Eğer sizde bahar mevsiminde doğayla iç içe olabileceğiniz gezi rotaları oluşturmak isterseniz dünyanın en ünlü çiçek bahçelerine mutlaka gitmelisiniz. Peki dünyanın en ünlü çiçek bahçeleri nerededir? işte merak edilen detaylar için okumaya devam edin…

Her mevsim rengarenk dokuları, parlak renkleri ve muhteşem kokularıyla doğanın tüm zarafetini gözler önüne seren çiçekler, özellikle bahar aylarının gelişiyle dört bir yanı sarıp sarmalıyor. Bir avuç dolusu huzuru bazen evimize bazen de balkonlarımıza misafir eden çiçeklerin her biri kendine has atmosferiyle ruhumuza dokunabiliyor. Eğer sizde ilkbaharda çiçek bahçeleri ve tarlalarıyla ün kazanmış destinasyonları rotanıza eklemek isterseniz bu haber tam da size göre! Dünyanın dört bir yanında yer alan ve açık hava özlemini dindirecek en güzel çiçek bahçelerine gelin birlikte göz atalım.

KEUKENHOF BAHÇESİ

Dünyanın en ünlü çiçek bahçesi olarak ün kazanan Keukenhof Bahçesi, ziyaretçilerine adeta bir masal diyarındaymış gibi hissettirmeyi başarıyor. Rengarenk çiçeklerin ahenk içerisinde gözler önüne serildiği bu bahçe, tüm dünyada yetiştirdiği laleler ile tanınan Hollanda’da yer alıyor. Yaklaşık 7 milyon çiçekli bitkiye ev sahipliği yapan Keukenhof Bahçesi “Avrupa’nın arka bahçesi” olarak karşımıza çıkıyor. 

Keukenhof Bahçesi

Eğer baharın tatlı esintilerine kucak açmak istiyorsanız mutlaka burayı seyahat rehberinize eklemelisiniz. 15 km’lik yürüyüş yolu ve tekne turlarıyla keşfedebileceğiniz Keukenhof Bahçesi’nde bol bol fotoğraf çekerek unutulmaz bir an yaşamanız mümkün.

Keukenhof Çiçek Bahçesi, Hollanda

VERSAY SARAYI

Etkileyici mimarisi ve köklü tarihiyle Fransa’nın en önemli simgelerinden biri olan Versay Sarayı, göz kamaştıran dokusunun yanı sıra 14. Louis döneminden kalan bahçesiyle de görenleri hayran bırakıyor. Fransız bahçe düzenleme sanatının en klasik örneğini sunan bu bahçe 300 hektarlık bir alana kucak açıyor. Çeşit çeşit çiçek tarhı, onlarca fıskiyeli süs havuzu ve 372 adet heykelin yer aldığı bahçe, Andre Le Notre tarafından tasarlanmıştır. 

Versay Sarayı

Zengin bir tarihi yakından tanımak ve doğanın tadını çıkarmak isterseniz Paris’in en özel noktası olan Versay Sarayı’na gidebilirsiniz.

Versailles Sarayı

MONET’İN BAHÇESİ

Versay Sarayı’nı ziyaret ettikten sonra rotamızı yeniden Fransa’ya çevirerek dünyaca ünlü fransız empresyonist ressam Claude Monet’nin 1890 yılında tasarladığı Monet’in Bahçesi’ne doğru uzanıyoruz. Paris’e 73 kilometre uzaklıktaki Giverny kasabasında yer alan bahçe, çiçek bahçesi ve nilüfer çiçekleriyle bezenmiş havuz bahçesi olmak üzere iki ayrı bölüme ev sahipliği yapıyor. 

Monet

Ünlü ressam Claud Monet’nin Nympheas en Fleur (Çiçek açan nilüferler) adlı eserinin ilham kaynağı olan bu bahçe, görülmesi gereken en muazzam yerlerin başında geliyor. 

Claud Monet imzalı Monetin Bahçesi

BUTCHART GARDENS

Yeşilin binbir tonuna şahitlik edebileceğiniz tam bir oksijen deposu olan Butchart Gardens, hayatınızda görebileceğiniz en özel bahçelerden biri. Rengarenk mis kokulu çiçeklerin ahenkle dans ettiği bahçe Kanada’nın British Columbia eyaletinde yer alıyor. 

Butchart Gardens

Eski bir çimento fabrikasının arazisine kurulan bahçe, özellikle havanın kararmasıyla görsel bir şölene dönüşüyor. Bahçenin çeşitli alanlarına yerleştirilen ışıklar karanlıkla birleştiğinde bahçede yer alan çiçekler tüm zarafetini gözler önüne seriyor.

Butchart Gardensın güneş battıktan sonra görünümü

RİKUGİEN BAHÇESİ 

Düzen ve uyumun iç içe geçtiği Rikugien Bahçesi, Japonya’nın minimal tarzının en güzel yansımalarını gözler önüne seriyor. “Altı İlkenin Bahçesi” anlamına gelen Rikugien Bahçesi, küçük göletleri ve rengarenk çiçekleriyle ziyaretçilerine eşsiz anlar yaşatıyor. Tokyo’nun hızlı akışında nefes alacak ve doğayla baş başa kalacak bir yer ararsanız işte aradığınız yer tam da burası!

Rikugien Bahçesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir