Yaşam

Athena Tapınağı’nın ‘koruyucuları’ 2 bin 600 yıl sonra sergilenecek!

İzmir’in Foça ilçesindeki Phokaia Antik Kenti’nde Athena Tapınağı’nın 2 bin 600 yıllık kalıntıları arasında bulunan 2 at ve 2 griffon büstü restorasyon çalışmaları tamamladıktan hemen sonra İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sanat severlerle buluşacak.

İzmir’in antik yerleşim bölgesi olan Foça ilçesinde yer alan Phokaia Antik Kenti’ndeki Athena Tapınağı‘nda süregelen çalışmalarda sona yaklaşıldı. 2000 yılında bulunan 1 metre 30 santimetre ila 1 metre 40 santimetre boyundaki at ve griffon büstleri için İzmir Arkeoloji Müzesi uzmanları geçtiğimiz yıl konservasyon ve restorasyon çalışmaları yapmaya başlamıştı.

Phokaia Antik Kenti

Tüf taşından yapılmış, “protome” olarak isimlendirilen, duvar süsü amacıyla kullanılan heykeller, çalışma tamamlandıktan sonra bu sene İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergilenecek.

İzmir Arkeoloji Müzesi Müdürü Cengiz Topal, Athena Tapınağı’nın doğal kaya üzerine yerleştirildiğine vurgu yaparak “Kazılardan ele geçen verilerden daha önce Kibele kültüne ilişkin tapınım alanı olduğunu, milattan önce 6. yüzyıldan sonra da tapınaklar yapıldığını, son evresinde de Athena tapınağı olarak kullanıldığını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

“RESTORASYON ÇALIŞMALARI TAMAMLANDIKTAN SONRA SERGİLENECEK”

Topal, Foça’daki ilk tapınağın yapım evresinin Efes ve bölgelerdeki diğer tapınaklardan daha eskiye dayandığına da dikkat çeken Topal sözlerine şöyle devam etti:

“Athena Tapınağı tarihsel olarak ön planda ama buluntu, kalıntı olarak çok veri yok. Çünkü gördüğünüz gibi modern Foça yerleşmesi antik Phokaia kentinin tamamen üstüne konumlanmış durumda. Antik yapılar geçmiş dönemlerde kullanıldığı, oradaki mimari elemanlar başka yapılarda kullanılmış olduğu için o inanç kültü de sona ermiş olduğu için maalesef elimizde çok fazla veri yok ama bu tarihsel değerinden bir şey kaybettirmiyor sadece görsel olarak eksik. Eserlerin restorasyonlarını yapıp İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergilemek üzere çalışmaları başlattık. Griffonlardan biri hemen hemen tamamlandı. Restorasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra ziyaretçileri ile buluşacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir