Yaşam

Areda Survey ‘kadın ve erkeğin toplumsal rolleri’ üzerine araştırma yaptı!

Araştırma şirketi Areda Survey tarafından ‘kadın ve erkeğin toplumsal rolleri’ üzerine gerçekleştirilen araştırmada katılımcıların yüzde 55’i, kadın ve erkeğin yapacağı farklı işlerin olduğunu savundu. Türk toplumu üzerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre yüzde 31,7’si ise kadınla erkeğin rollerinin her yerde aynı olmasını savunduğunu ortaya koydu. Detayları haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Areda Survey araştırma şirketi Türk toplumunda ‘kadın ve erkeğin toplumsal rolleri’ni araştırdı. Araştırma sonuçlarına göre yüzde 55,1’i her iki tarafın da yapacağı farklı işlerin olduğunu düşünürken, kadının evden, erkeğin ise toplumsal işlerden sorumlu olduğunu savunanların oranı yüzde 13,2 düzeyinde seyretti.

KADININ EVDEN, ERKEĞİN TOPLUMSAL İŞLERDEN SORUMLU OLDUĞU DÜŞÜNCESİ DEĞİŞTİ

2021 yılında yapılan araştırma sonuçlarına göre, bu yıl kadın ve erkeğin yapacağı farklı işlerin olduğuna ilişkin anlayışta artış olduğu görülürken, kadınla erkeğin rollerinin her yerde aynı olduğu düşüncesi ile kadının evden, erkeğin ise toplumsal işlerden sorumlu olduğu yönündeki savunmada düşüş yaşandığı görüldü.

kadın ve erkeğin toplumsal rolleri

TÜRK HALKI, RESMİ VE DİNİ NİKAHI GEREKLİ GÖRÜYOR

Areda’nın, evlilikte nikah konusunun Türkiye’de nasıl karşılandığını sorgulayan, “Evlilikte nikah ile ilgili aşağıdaki yargılardan hangisine katılıyorsunuz?” sorusuna ise, katılımcıların yüzde 75,7’lik büyük çoğunluğu hem dini hem de resmi nikahın evlilik için gerekli olduğu yanıtını verdi. 

Resmi nikahı yeterli görenlerin oranı yüzde 19,4 olarak tespit edilirken, buna karşın dini nikahı yeterli görenlerin oranı ise yüzde 1,6 düzeyinde seyretti. Öte yandan, yüzde 3,3’lük dilim ise, birlikte yaşamak için nikahın çok önemli olmadığını ifade etti.

Araştırma 25-29 Mart tarihleri arasında AREDA Survey PBDP’si kullanılarak NUTS-2 istatistiksel bölgeleme sistemine göre seçilmiş 26 ilde toplam 2000 kişi üzerinde gerçekleştirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir