Yaşam

Araştırmalar sonucu erkekler kadınlara kıyasla daha çok zam alıyor!

İngiltere’de yapılan bir araştırma sonucunda çalışan kadınların, meslektaşları erkeklere göre zam isteme konusunda başarısı oldukça düşük olduğu öğrenildi.

Kadınların ve erkeklerin çalışma hayatındaki eşitsizliği yok etmeyi amaçlayan bir kuruluş tarafından anket düzenlenerek, araştırma yapıldı. Çıkan sonuçlar özel ve kamu şirketlerine dağıtılarak teşvik etmeyi amaçlandığı öğrenildi.

İngiltere‘de yapılan bir araştırma sonucunda maaş artışı talep eden çalışan kadınlar, erkeklere göre 1/3 zam artışı talep edebilirken, sadece 5 kadından 1’i zam alabiliyor.

erkek ve kadın çalışanlar

Yapılan araştırmada kullanılan ankette 16.000’den fazla çalışma hayatına sahip insanlarla görüşüldü. Bu ankette %40’ı maaş artışı istedi. Bunlar sadece %26‘sı en az bir kere zam alırken, %13‘ü hiç bir zaman başarılı olamadığını açıkladı.

erkek ve kadın çalışanlar

18-29 YAŞ GRUBU HALİNDEN MEMNUN!

Yapılan araştırmada ortaya konulan sonuçlardan biri de 30‘lu yaşlardan sonra cinsiyete göre ayrıldığını belirtti.18-29 yaş arasındaki çalışan insanların geneli zam almak için çaba sarf etmediğini, bulunduğu konumdan memnun olduğunu belirtti.

erkek ve kadın çalışanlar

30 yaşından sonra erkeklerin başarılı şekilde zam alma olasılığı %35‘e yükselirken, kadınların başarılı zam alma olasılığı %22‘i buluyor.

erkek ve kadın çalışanlar

50’Lİ YAŞLARDA BAŞARI DÜŞÜYOR!

50’li yaşlarında, hem erkekler hem de kadınlar başarı oranlarında bir düşüş görüyor. Kadınların %20′si ve erkeklerin %33‘ü çalışma hayatlarının bu döneminde maaş artışı isteyebiliyor ve alıyor.

erkek ve kadın çalışanlar

Bu oran 60’lı yaşlarında yeniden yükseliş gösterirken, ve kadınların%25’i başarılı bir şekilde maaş artışı talep edebiliyor. Ancak yine de, bu yaş grubundaki erkeklerin %34‘ü istediklerini elde etme oranında daha başarılı olduğu saptanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir