Yaşam

Murat Kekilli’den şoke eden paylaşım! Almanya’daki krizi gözler önüne serdi

Bir döneme damgasını vuran şarkıcı Murat Kekilli sosyal medya hesabından Almanya’da yaşanan ekonomik krize ilişkin paylaşımda bulundu. Kekilli’nin, “Yeğenim tatilini bitirip Almanya’ya dönerken valizini yağ, un ve makarna ile doldurdu” şeklindeki ifadeleri herkesi şaşkına çevirdi.

Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip olduğu bilinen Almanya’da 1981’den bu yana en büyük kıtlık krizi kapıya dayandı. En yüksek enflasyon oranlarını gören Almanya’da fiyatlar tavan seviyeye ulaştı. Pandemi ve savaşın etkisiyle gıda fiyatları Almanya’da yaşayan vatandaşların cebini yakmaya başladı. Gün geçtikçe fiyatların daha fazla artma ihtimaline karşı vatandaşlar market raflarını boşalttı. Un, makarna, deterjan, temizlik ürünleri, kağıt mendil, peçete gibi temel ihtiyaç maddelerinin fiyatları tırmanışa geçerken, sadece 1 litre Ayçiçek yağı 5 Euro’ya yani yaklaşık 80 TL`ye yükseldi. Bu durum, Türkiye’deki geçim şartlarının Avrupa’ya göre çok daha iyi olduğunu gösterirken, geçtiğimiz günlerde şarkıcı Murat Kekilli’den konu hakkında gelen paylaşım da Avrupa’nın ekonomisini gözler önüne seriyor.

Murat Kekilli Almanya

“VALİZİNİ AYÇİÇEK YAĞLARI İLE DOLDURDU”

Kekilli yeğeninin Almanya’ya dönerken Türkiye’de valizini Ayçiçek yağlarıyla doldurduğunu belirten bir paylaşım yaptı.

Murat Kekilli

ENFLASYON YÜKSELDİ

Şubat ayında yıllık enflasyonu yüzde 5.1 olan Almanya’da Mart ayında yüzde 7.3’e yükseldi. Bu, 1981’deki İran-Irak savaşından bu yana ülkede görülen en yüksek fiyat artışı. Ukrayna-Rusya savaşının körüklenmesi gaz, kalorifer yakıtı ve petrol fiyatlarının tavan yapmasıyla enflasyonun yükselmesine neden oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir