Yaşam

Mutfaktaki saatli bomba! Düdüklü tencere patlaması ağır yaralanmalara neden oldu

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde 22 Mart’ta hizmete alınan yanık merkezine, son 10 günde düdüklü tencere patlamasında yaralanan 6 kişi başvuru yaptı.

Mutfaklarda yemek hazırlarken sıklıkla tercih edilen düdüklü tencereler, zaman açısından tasarruf etmeyi sağlasa da “mutfaktaki saatli bomba” olarak da adlandırılıyor. Hızlı ve pratik bir şekilde yemek yapma imkanı tanıyan düdüklü tencerelerin içindeki basınç doğru şekilde boşaltılmazsa patlayarak can sağlığını tehdit edebilecek durumlara sebebiyet veriyor.

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nin yanık merkezine son 10 günde 6 kişi düdüklü tencere patlamasından kaynaklanan ağır yanıklar nedeniyle başvurdu. 5 gündür düdüklü tencere patlaması nedeniyle tedavi gören 45 yaşındaki Nazife Çakır’ın vücudunun üst bölgesi, kolları ve boğazında yanıklar oluştu.

“BİRDEN PATLADI”

“Tencereyi biraz havası çıksın, daha çabuk soğusun diye camın önüne koydum.” diyen Çakır şöyle konuştu:

“Sonra üstündeki düğmesini açtım. Biraz zaman geçti, delikten hava gelmiyordu. Bu sefer kapağını açayım dedim. Allah’tan camın önünde açıyordum. İçeride açsam belki daha kötü olacaktı, çünkü yemeğin yarısı yere döküldü. Tencere birden patladı. O anda her tarafıma geldi gibi hissettim. Can havliyle üzerime su tuttum. Panikle hastaneye geldik. Kimse benim yaptığımı yapmasın. Tencerenin iyice soğumasını beklesinler.”

“DÜDÜKLÜ TENCERELER SAATLİ BOMBAYA DÖNÜŞEBİLİYOR”

Yanık Merkezi Sorumlu Hekimi ve Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Turan, yaşanan vakalar hakkında şu ifadelere yer verdi:

“Son 10 günde 6 vaka geldi. Fritözlerin, düdüklü tencerelerin kullanımına çok dikkat etmek gerekiyor. En ufak hatada bunlar, evdeki bir saatli bombaya dönüşebiliyor. Biz hastalara da soruyoruz, ipuçları elde etmeye çalışıyoruz. Özellikle düdüklü tencerelerde bir seviye vardır. Onun aşılmaması gerekiyor. Oradaki basıncı düşüren mekanizmalarda düdük diye tabir ettiğimiz kısmın tıkanmaması için katı yiyeceklerin orayı tıkamayacak şekilde içine konulması gerekiyor. En önemli şey de soğutma aşaması. En çok gördüğümüz travmalar da bundan kaynaklanıyor. Hasta, ‘Herhalde erken açtım’ diyor. Yeterince soğutamadıkları durumda, hızlı açmaya kalktıklarında kapak bir anda patlıyor. Bazen kapak hastaların başına, gövdesine veya yanındaki kişiye isabet edebiliyor.”

Prof. Dr. Mustafa Turan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir