Yaşam

Sahur’da nasıl beslenmek gerekir? Örnek sahur menüsü…

Müslüman aleminin en kıymetli ayı olan Ramazan geldi çattı. Akıllarda en büyük soru her sene olduğu gibi bu sene de hazırlanacak sahur ve iftar menülerinde dengeyi nasıl sağlanacağı oldu. Biz de, örnek bir sahur menüsü nasıl olmalı sizler için araştırdık…

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

11 ayın sultanı Ramazan ayı geldi çattı. Ramazan ayında tüm gün açlığın üzerine ağır yiyecekler tüketmemek gerektiği gibi, sahur vaktinde de tüm günü idare edebilecek toklukta tutacak yiyecekler tercih etmek gerekiyor. 

Biz de Yasemin.com ekibi olarak sizler için Göktürk’te bulunan İşkembahçe’nin konuğu olduk ve İşletme Sahibi Hüseyin Duran’dan örnek bir sahur menüsü istedik:

Hadislerde de belirtildiği gibi oruç tutmak için sahura kalkmak, sahuru geciktirmek sünnet olarak ifade edilmektedir. Sahur vakti seher vaktine yakın olduğu için sahura kalkan kişilerin ibadetle meşgul olacağından dolayı bu vaktin İslam dini için büyük bir önemi bulunuyor. İnsanların birçoğu bu vakitleri Allah’ı zikrederek ve istiğfarda bulunarak geçiriyor.

sahur

SAHURDA DOĞRU TERCİHLER YAPILMALI

Sahurda tok tutacak yiyecekler tercih etmenin yanında, sağlıklı ve ağır olmayan besinleri seçmek de oldukça önem arz ediyor. Ramazan döneminde başımız dönmeden, el ayak kesilmeden, başımız ağrımadan bazı şeylere dikkat ederek rahat bir şekilde oruç tutabiliriz. Öncelikle yeterli ve dengeli beslenme sürdürülmelidir. Ağır ve yağlı yiyecekler, kızartma, salam, sosis, sucuk gibi besinlerden uzak durulmalıdır. Bunlar hazımsızlık, mide yanması, tansiyon yükselmesi ya da düşmesi gibi rahatsızlıkları tetikler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir