Yaşam

Didem Arslan Yılmaz hakkındaki suç duyurusuna takipsizlik kararı

Van Barosu’nun, Kürtçe konuşan konuğunu hakaret ettiği gerekçesiyle yayından alırken “Burası Türkiye Cumhuriyeti” diyen Didem Arslan Yılmaz hakkındaki suç duyurusu takipsizlikle sonuçlandı.

Van Barosu’nun, Show TV’de yayınlanan programda Kürtçe konuşan konuğunu hakaret ettiği gerekçesiyle yayından alırken “Hayır hayır Türkan Hanım, bizim de anlamamız lazım. Türkan hanımı hattan alalım. Kızlara hakaret edemez böyle de konuşamaz, biraz da anlarım ben Kürtçeden kesinlikle olmaz. Halayla konuşun doğru düzgün Türkçe konuşsa anlayacağız. Burası Türkiye Cumhuriyeti yani. O dili bilmiyoruz, bilsek anlayacağız da konuşacağız da. Bilmiyorum” ifadelerini kullanan Didem Arslan Yılmaz hakkında yaptığı suç duyurusu takipsizlikle sonuçlandı.

Gazete Duvar’dan Salih Sertkal’ın haberine göre; Van Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen dilekçede, Yılmaz’ın “nefret suçu” ve “alenen aşağılama” suçu işlediği öne sürülerek yapılan başvuruyu değerlendiren savcılık takipsizlik kararı verdi.

Van Barosu Dil Komisyonu tarafından yapılan suç duyurusunda şu hususlara dikkat çekilmişti.

“Sunucu, sanki Türkiye Cumhuriyeti’nde Türkçe dışında başka bir dil konuşmanın yasak olduğunu, başka ırka mensup kişilerin başka dili konuşmasının suç olduğunu ve bunun bir bedeli olduğunu ima etmiştir. Savcılığınızca yapılacak soruşturma çerçevesinde de görüleceği üzere şüphelinin basın yoluyla alenen bir ırkı, bir dili aşağıladığı hatta hor gördüğü açığa kavuşacaktır. Şüphelinin Kürtçeye olan nefretinden sonra hem sosyal anlamda hem de sosyal medya mecralarında binlerce kişi bu nefret söylemine tepki göstermiştir. Ulusal anlamda büyük bir tepki karşılık bulması ve genelde Kürtçeye, özelde ise Kürt halkına karşı nefret söylemi nedeniyle savcılığınızca resen yapılacak soruşturma çerçevesinde şüphelinin cezalandırılmasını talep ediyoruz.”

NE OLMUŞTU?

Gündüz kulağında ekrana gelen ‘Asla Vazgeçme’ programının sunucusu Didem Arslan Yılmaz, canlı yayına bağlanarak stüdyodaki yeğenleriyle Kürtçe konuşmak isteyen bir kadını yayından aldı. Yeğenlerine hakarette bulunan kadın, konuşmaya başladığı sırada sesi yayından alındı.

didem arslan

“TÜRKÇE KONUŞSA ANLAYACAĞIZ”

Kürtçe bildiğini ve hakaretleri anladığı belirten Didem Arslan Yılmaz, Taşçı’nın konuşmasını kesti. Yılmaz, şunları söyledi:

“Hayır hayır Türkan hanım, bizim de anlamamız lazım. Türkan hanımı hattan alalım. Kızlara hakaret edemez böyle de konuşamaz, biraz da anlarım ben Kürtçeden kesinlikle olmaz. Halayla konuşun doğru düzgün Türkçe konuşsa anlayacağız. Burası Türkiye Cumhuriyeti yani. O dili bilmiyoruz, bilsek anlayacağız da konuşacağız da. Bilmiyorum”

didem arslan

ÖZÜR DİLEDİ

Kürtçeye bir tepkisinin olmadığını dile getiren Didem Arslan Yılmaz, yayından aldığı kişinin hakaretler savurduğunu söyledi. Sosyal medya hesabından uzunca bir açıklamada bulunan Yılmaz, maddeler halinde paylaşımlarda bulundu.

İşte Didem Arslan Yılmaz’ın o açıklaması:

1- Dünkü yayınımıza, Urfa’dan gelen Hayriye Taşcı, “babası benden 4 aylık bebeğimi kaçırıyor, bana yardım edin” diyerek, ablası Ayfer Taşcı ile birlikte programımıza katıldı. Kızlar aileleri tarafından tehdit aldıklarını söyleyip, öldürülmekten korkuyorlardı.

2- Yayın devam ederken kızların Halası Türkan hanım yayına bağlanmak istedi. Yeğenleriyle şakır şakır Türkçe konuştu, önce kızlara Türkçe hakaretler etti. Sonra da aniden kızlarla Kürtçe konuşmak istediğini söyledi.

3- Hala Türkan hanım,  benim ve seyircimin kızlarla konuşmasını anlamamızı istemedi. Yeğenleriyle Kürtçe konuşarak, konuşulanları gizlemek istedi. Halanın bizden önceden tercüman talebi de olmadı.

4- Türkan hanımı, Kürt olduğu için yayından aldırmadım. Yeğenlerine hakaret ve küfürler ettiği için yayından aldım. Öyle olsa yeğenlerini yayına konuk etmezdim.

5- Kürtçeye bir tepkim olamaz. Yayında doğu dili diye hiçbir ifadem de yok….

6- Hala Türkan hanım, Arapça da konuşmak isteseydi, İngilizce de konuşmak isteseydi, aynı tepkiyi gösterirdim. Çünkü, onun ne söylediğini bilmemiz gerekiyordu, kızların can güvenliğinden endişe ediyordum.

7- Sivaslı bir ailenin kızıyım. Memleketimin doğusu batısı kuzeyi ve güneyi ile ilgili ayrım yaptığımı iddia etmek, hele etnik ayrım yaptığımı söylemek tamamen gülünç.

8- Yayının sadece 10 saniyesini servis edip sanki ortada bir siyasi tartışma varmış gibi linç başlatanların amacı “ülkenin fay hatlarını kaşımak” Not: Bu arada Kürtçe konuşanlarla hiçbir sorunum yok, incinen vatandaşlarımızdan özür dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir