Yaşam

40 çocuğu evlenmekten kurtaran Diyarbakırlı muhtar Dilek Demir üniversite yolunda!

14 yaşında evlendirilen Diyarbakırlı muhtar Dilek Demir, 18 yıl sonra evliliğini bitirip önce ortaokul ardından lise eğitimini tamamladı. Bugüne kadar 40 kız çocuğunu evlilikten kurtaran Demir’in hayali herkes tarafından takdir topladı.

Diyarbakır’ın en büyük ilçesinin en kalabalık mahallelerinden birini yöneten Muhtar Dilek Demir, henüz 14 yaşındayken evlendirilmiş ve 15 yaşında ilk çocuğunu kucağına almıştı. 3 çocuk sahibi olan Demir, 18 yılın sonunda eşinden boşanarak kendi hayatı için harekete geçti. Hayatını çocukları kurtarmaya adayan Demir, 40 kızı çocuk gelin olmaktan kurtardı. 

Dilek Demir

Boşandıktan sonra ortaokulu ardından liseyi dışarıdan okuyan Demir’in yeni hayali büyük takdir topladı. 9 yıldır Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesi Muradiye Mahallesi’nin muhtarı olan genç kadın, üniversite okumayı hedefliyor. Geçen yıl YKS’de bir puanla barajın altında kalan Demir, bu sene yeniden üniversite sınavına girecek.

Muhtar Dilek Demir

“OKUMA AŞKIYLA YANIP TUTUŞUYORDUM”

40’ı küçük yaşta evlendirilen 80 çocuğa yardım eli uzatan Dilek Demir, hedefleri hakkında şöyle konuştu:

“Eşimden ayrıldıktan ve ayaklarımın üzerinde durmaya başladıktan hemen sonra yarım kalan eğitimimi tamamlamak içim ortaokulu ve liseyi bitirdim. Şimdi üniversiteye hazırlanıyorum. Görevim devam ettiği için üniversiteye normal öğrenciler gibi gidip gelemem. Bu nedenle hedefimi açık öğretim olarak belirledim. Uzaktan sosyal hizmetler okumak istiyorum. Zor durumda olan insanların gençlerin onları koruyacak, kollayacak bir anneye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Evlendirilmeden önce kimseler gelmeden okulun önüne gider kapının açılmasını beklerdim. Okuma aşkıyla yanıp tutuşuyordum. O zamanlar tahsilimi tamamlayabilseydim polis olmak istiyordum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir