Yaşam

Mabel Matiz yapımcısıyla davalık oldu: Hayatımın en önemli hukuk mücadelesi!

Albüm çalışmasının gelirlerinin ödenmediği ve devretmiş olduğu haklarını geri istediği iddiasıyla yapımcısı Engin Akıncı’ya dava açan şarkıcı Mabel Matiz “Hayatımın en önemli hak hukuk mücadelesi olduğunu söyleyebilirim. Bu mücadeleyi sadece kendim için değil, emekleri, üretimleri sömürülen, kullanılan, istismar edilen bütün müzisyenler ve üreticiler için veriyor olacağım.” şeklinde konuştu.

“Öyle Kolaysa”, “Gel” ve “Aşk Yok Olmaktır” gibi parçalarla adından söz ettiren şarkıcı Mabel Matiz, 4 albüm ve 2 single çalışmasının gelirinin eski yapımcısı Engin Akıncı tarafından kendisine ödenmediğini iddia ederek soluğu mahkemede almıştı.

Mabel Matiz

Ekonomik özgürlüğünün kısıtlandığını ileri süren Matiz’in açtığı davada ilk duruşma geçtiğimiz gün gerçekleşti. İstanbul 4. Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesinde yapılan duruşma kapalı oturumda yapıldı.

Mabel Matiz yapımcısı Engin Akıncı

“HAYATIMIN EN ÖNEMLİ HUKUK MÜCADELESİ!”

Duruşma öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Mabel Matiz şu ifadeleri kullandı:

“Önemli bir konu için bugün buradayız. Hayatımın en önemli hak hukuk mücadelesi olduğunu söyleyebilirim. Bu mücadeleyi sadece kendim için değil, emekleri, üretimleri sömürülen, kullanılan, istismar edilen bütün müzisyenler ve üreticiler için veriyor olacağım. Bütün sektörü ilgilendiren emsal bir dava ve taleplerimiz açısından da sektörde ilk dava olduğunu söyleyebilirim. Maalesef dosyayla ilgili gizlilik kararı var. Bu yüzden çok fazla detay paylaşamıyorum sizlerle. Aslında çok fazla şey söylemek istiyorum ama ölçülü olmak zorundayım”

Mabel Matiz

“SEKTÖRÜ ÇOK ETKİLEYECEK!”

Avukat Eda Salman ise Matiz’in davası ile ilgili şöyle konuştu:

“Bir yapım sözleşmesiyle ilgili dava. Sektörde bu konuyla ilgili açılmış birçok dava var. Ancak Mabel Bey’in söylediği gibi taleplerimiz açısından sektörün dinamiklerini çok etkileyeceğini düşündüğümüz bir dava. Dosyadaki gizlilik kararından dolayı verebileceğimiz bilgiler sınırlı. Sektörden çok duyduğumuz gibi sanatçı ve yapımcı arasında yaşanan sıkıntılara artık birçok davada duymaya başladık. Fakat davaların neticeleri itibariyle sanatçılar elde etmesi gereken hakları çok fazla elde edemedikleri için, biz sektörde öncü olabileceğini düşündüğümüz bu davayı açtık. Umarım haklı olan kazanır”

Mabel Matiz mahkeme öncesi açıklama yaptı

40 dakika sürdüğü bilgisine ulaşılan davada taraflar arasında seslerin yükseldiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir