Yaşam

Yargıtay’dan emsal karar! Israrlı takip cinsel taciz sayıldı

Şişli’de bir kadını taciz edip yaraladığı gerekçesiyle yargılanan Hakan Işık, 2 yıl 9 ay hapse çarptırıldı. Sanığın ısrarlı takibi cinsel taciz sayıldı.

Son zamanlarda artan cinsel taciz davalarında emsal bir karara imza atıldı. Şişli’de 14 Kasım 2021’de Hakan Işık, arkadaşıyla taksi bekleyen Meryem B.’nin yanına giderek laf attı. Daha sonra Hakan Işık, kendisine cevap vermeyen arkadaşların bindiği taksiyi takip etmeye başladı. Arkadaşların taksiden inmesini fırsat bilen Işık, Meryem B.’nin zorla kolundan tuttu. Yaşanan arbedede Meryem B. aldığı yumruk darbesiyle yaralandı. Şikayet üzerine hakkında dava açılan Işık’ın yargılanmasına devam edildi.

ısrarlı takip cinsel taciz sayıldı

İstanbul 8. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada sanık Işık’ın “cinsel saldırı” suçundan yeterli ve inandırıcı delil bulunmadığından beraatine karar verildi. Mahkeme sanığı “kasten yaralama” ve “cinsel taciz” suçundan ise 2 yıl 9 ay 10 gün hapis cezasına çarptırarak hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Gerekçede, sanığın müştekiyi eve bırakma teklifinin reddedilmesi üzerine ısrarla takip edip tekrar konuşmaya çalışmasının cinsel taciz olarak kabul edildiği, gerek cinsel taciz gerekse yaralama olayının gece vakti sarhoş durumda olan müştekiye karşı yapılmış olmasının teşdit (ceza ağırlaştırma) sebebi olarak değerlendirildiği anlatıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir