Yaşam

Ramazanda yorulmadan ev temizliği nasıl yapılır? En kolay ramazan temizliği nasıl yapılır?

Ev temizliği kadınları en çok zorlayan ve sürekli yapılması gereken ev işlerinden biridir. Özellikle Ramazan ayında oruç tutarken daha yorucu hale gelen temizliği daha kolay hale getirebilirsiniz. Peki ama nasıl? En kolay ramazan temizliği nasıl yapılır? İşte Ramazanda fazla yorulmadan ev temizlemenin püf noktaları…

Ramazan ayı geldiğinde bütün evlerde tatlı bir koşturmaca yaşanır. Ev hanımları hem alışveriş hem de ev temizliğine girişir. Evin en çok kirlenen yerlerini temizlemek ve toz oluşumuna engel olmak için Ramazan ayı boyunca evde yapılacak temizlikte uygulayacağınız bazı pratik yöntemlerle yorulmadan ev temizliğini halledebilirsiniz. Ramazan ayında yorulmadan bir ev temizliğinin nasıl olacağını merak ediyorsanız, haberimizin içeriğine göz atabilirsiniz. İşte, evinizde uygulanması gereken oldukça pratik ramazan temizliği ile ilgili tüyolar…

RAMAZANDA YORULMADAN EV TEMİZLİĞİ PÜF NOKTALARI

  • Temizliğe başlamadan önce ortalığı toplayın her şeyi yerli yerine koyun.  
  • Kullanacağınız malzemeleri hazır bulundurun. Böylelikle çok daha kısa sürede ve planlı şekilde temizliği bitirebilirsiniz.
  •  
  • Temizliği akşam üstüne bırakmayın. Kalkar kalkmaz enerjinizin en üst seviyede olduğu zaman diliminde başlamak temizliği daha kolay ve hızlı yapmanızı sağlayacaktır.

RAMAZANDA UYGULANMASI GEREKEN PRATİK EV TEMİZLİĞİ

– Ramazanda ev temizliğinde fazla yorulmamak için gün içerisinde daha az kirletmeye özen göstermek çok önemlidir. 

– Mübarek Ramazan ayı bu sene Nisan ayına denk gelmektedir. Yavaş yavaş havanın değiştiği bu bahar mevsiminde koku çeken çöp poşetleri kullanırsanız hem evin kokusunda olumsuz gelişen değişikliğe yöntem bulmuş olabilir. Hem de sinek problemini engelleyebilirsiniz. 

– Evde oluşabilecek herhangi bir dağınıklığı anında düzeltmek gerekiyor. Özellikle akşamları yemekten sonra ortalığı toplamaya zaman ayırabilirsiniz. Böylece gündüz oluşabilecek dağınıklıklardan kurtulmuş olursunuz. 

ramazanda ev temizliği nasıl yapılır

– Mutfak ve benzeri alanlardaki pencere kenarlarında delik olan yerlere alçı uygulayınız. Bu yöntemle mutfaktaki raf gibi yoğun kullanılan alanların çabuk kirlenmesine ve tozlanmasına engel olabilirsiniz. 

– Polar cinsi yer bezlerini hafif nemli şekilde kapı pervazlarına serebilirsiniz. Polar bezini yer zeminine uygun renkte seçerseniz çok fazla sırıtmayacaktır. Polar kumaş tozları üzerinde toplamaya fayda sağlayabilir. Haftada bir bezi yenileyebilirsiniz.

– Mum yakmaya özen gösteriniz. Her akşam yaktığınız mum evdeki uçan tozları ve kokuları içine çekecektir.

pratik ev temizliği

– Evinizi havalandırırken kalın perdeyi önüne bariyer koyarak havalandırınız. Perde dışarıdan gelen tozun içeri girmesine engel olacaktır.

– Salon ve oturma odanızdaki koltuk ve kanepelerin üzerine koruma amaçlı örtü sererek tozlanma ve kirlenmesine karşı engel olabilirsiniz.

– Masa ve sehpaların üzerine penye kumaştan yapılmış dekoratif süs örtüler kullanınız. Penye kumaş toz göstermeyecektir.

temizlik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir