Sağlık

Ebegümecinin faydaları nelerdir? Ebegümeci çayı ne işe yarar? Ebegümeci nasıl tüketilir?

Yüzyıllardır çiçekler arasında ağrı kesme konusunda etkili sınıflandırmasına giren ebegümeci, tam bir C vitaminidir. Özellikle boğaz ağrısı, öksürük ve iltihaplı balgam gibi sağlık sorunlarına fayda sağlayan ebegümeci, hakkında merak edilen her şeyi sizler için derledik. Ebegümeci genellikle çay formunda tüketilir. Ebegümecinin faydaları nelerdir? Ebegümeci çayı ne işe yarar? Ebegümeci nasıl tüketilir?

Bilimsel olarak malva sylvestris adıyla bilinen ebegümeci, Anadolu’da türkülere konu olmuş çok sağlıklı bir çiçek türüdür. Mor ve pembe yapısıyla bilinen ebegümeci, doğada kendiliğinden yetişir. İlkbaharda ortaya çıkan ebegümeci, kurutularak tüketilir. Alternatif tıpta sıklıkla kullanılan ebegümeci, güçlü bir ağrı kesicidir. Halk arasında ebegümeci, kazan karası, ilbik veya develangir olarak da bilinir. Yapılan araştırmalarda dünya genelinde 1500 türü olan ebegümeci, içerdiği C vitamini açısından güçlü bir antioksidan etki gösterir. 

ebegümeci besin değeri

EBEGÜMECİ ÇAYI NE İŞE YARAR?

 1. Virüs ve bakterilerin yol açtığı ciddi orandaki boğaz iltihaplanmaları kalıcı balgama ve öksürüğe neden olur. Bu genellikle koronavirüs sonrası sıklıkla yaşanan bir kalıcı durum oldu. Uzmanlar bu yüzden ebegümeci tarzından antibakteriyel ve antioksidanı bir arada barındıran ebegümeci çayını önerir. Günde sadece bir bardak ebegümeci çayı boğaz yollarının rahatlamasına neden olur.
   
 2. Ebegümeci çayı hazırlanırken bazı uzmanlar içine adaçayı da konulmasını tavsiye eder. Ebegümeci çayı yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli detay, suyun içine bitki atılıp kaynatılmaz. Bir su bardağı kadar kaynamış suyun içine iki çay kaşığı kadar kurutulmuş ebegümeci atılır. Demlenmesi beklenir. Dilerseniz bir çay kaşığı ebegümeci bir çay kaşığı da adaçayı koyabilirsiniz. 

ebegümeci güçlü bir ağrı kesicidir

EBEGÜMECİNİN FAYDALARI NELERDİR?

 • Çok güçlü bir antioksidan olan ebegümeci, bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça etkilidir.
   
 • Hastalıklara karşı vücudun direncini artırıyor. Özellikle bronşit, grip nezle ve soğuk algınlığı tedavisinde ek doğal ilaç olarak tavsiye edilir. 
   
 • Boğazda biriken iltihaplı balgamı tek seferde sökerek atıyor. Boğazın öksürükle tahriş olmasını azaltır.
   
 • Vücudun ısı dengesini koruyarak ateşlenme gibi sağlık sorunlarının yaşanmasını engeller. Uzmanlar en doğal ateş düşürücü olarak ebegümecinin olduğunu söylüyor. 
   
 • Ağız içinde yaşanan enfeksiyon ve iltihaplanma için ebegümeci gargarası önerilir. Günde 3 defa yapıldığında diş plaklarının yüzeyindeki sararmayı bile azaltır. Diş yapısını güçlendirir.
   
 • Eskiler kesiklerde ya da çıban gibi sağlık sorunlarında ebegümeciyi doğal temizleme ve ağrı kesici olarak kullanırdı. Şimdilerde ise ağrı kesici bazı ilaçların ham maddesi olarak kullanılır. 
   
 • Çok güçlü bir ağrı kesici olarak görülen ebegümeci, vücuttaki iltihabı azaltarak kanı temizler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir