Sağlık

Portakal kabuğu yağı nasıl yapılır? Dr. Feridun Kunak’tan: Kabızlığı bitiren kür tarifi

Yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılan portakal kabuğu yağı, birçok hastalığın en doğal ilacıdır. Portakal hem D vitamini içerir hem de güçlü bir lif kaynağıdır. Bu sayede bağırsaklardan bağışıklığına kadar insan sağlığına olumlu katkısı vardır. Doktor Feridun Kunak, bu mucize kürü hazırlamanın ve kullanmanın tüyolarını verdi. Portakal kabuğu yağı nasıl yapılır? Portakal kabuğu yağı ne işe yarar?

Günümüzde artan hastalıklar için aslında asırlar önce mucize karışımlar hazırlanmıştır. Doğal yollarla vücudun mekanizmasını eski haline getiren bu karışımları doktor Feridun Kunak yeniden gün yüzüne çıkartıyor. Kanal 7 ekranlarında her Cumartesi günü saat 13:30’da izleyicilerine verdiği faydalı bilgiler arasında bu hafta portakal kabuğu yağı ve faydaları yer aldı. Hem tarifi veren Kunak, hem de nasıl ve neler için kullanılması gerektiğini tek tek açıkladı. Güçlü bir vitamin deposu olan portakal kabuklarının içeriğinde hem D vitamini hem de lif bulunduğunun altını çizdi. Bu iki etken madde vücut sağlığı için birden fazla fayda sağlayabilir. Ayrıca portakal kabuklarının içeriğindeki monoteroenler hücrelerin hızla yenilenmesini ve deformasyona uğramasını önler. 

PORTAKAL KABUĞU YAĞI NASIL YAPILIR?

3 tane orta büyüklükte portakalı iyice yıkayın. İçindeki beyaz kısımları da alarak kabuklarını soyun. Kabukları 2 litrelik bir cam kavanozun içine koyun. Üzerine de 1 litrelik zeytinyağını boşaltın. Daha sonra blendırdan karışımı geçirin. Bu karışımı serin bir yerde tutun. Kullanmadan önce çalkayın. Direk yağ olarak kullanmak isteyenler ise bir gün sonra süsüp tüketebilir. Ancak posasını atmayın posasını da tüketebilirsiniz.

portakal kabuğu yağı

PORTAKAL KABUĞU YAĞI NE İŞE YARAR?

 • Süzmeden içine zencefil ekleyip tükettiğinizde sindirim sisteminin yenilenmesini sağlar. Yemek borusundan mideye kadar bağırsaklar dahil yumuşama sağlar. Şiddetli kabızlık yaşayan ya da hassas bağırsak sendromu olanlar için mucize bir ilaçtır. Her gün aç karna bir kaşık tüketilmesi tavsiye edilir. 
   
 • Şiddetli bel ya da eklem ağrıları yaşayan kişilerde bölgeye sıcak su torbası kompresi uyguladıktan hemen sonra bu karışımdan tatlı kaşığı kadar bölgeye sürüp üzerini bir havluyla sarması tavsiye edilir. 
   
 • Çok güçlü bir hücre yenileyici olduğundan banyoya girmeden bir saat önce saçlara sürülmesi de faydalı olur. Saç diplerindeki hücreleri güçlendirir. Saçlara parlaklık verir. Dökülme ve yıpranmanın önüne geçer.
   
 • Cilt derisindeki dermis tabakasının hızla yenilenmesini sağlar. Selilüt ya da çatlaklık gibi bölgelerin iyileşmesini sağlar. 
   
 • Süzülen yağ ise bölgesel yerlerdeki kiloların hızla verilmesinde yardımcı olur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir