Yaşam

Yunanistan Emine Erdoğan’ın leblebi helvası tarifini konuşuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonu Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’i Vahdettin Köşkü’nden ağırladı. İkilinin yemek menüsünde Emine Erdoğan’ın pişirdiği leblebi helvası yer aldı.

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in hafta sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmede mönüdeki leblebi helvası hala konuşuluyor. Yunanistan’ın en ünlü şeflerinden Akis Petrecikis, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın leblebi helvasını pişirdi.

Petrecikis, hem Emine Erdoğan’ın tarifine uygun leblebi helvasını hem de Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in annesi Marika’nın (1930-2012) yazdığı Yemek kitabında yer alan ‘galaktobureko’yu (süt böreği) pişirip ülkede en çok izlenen Skai televizyonuna gönderdi.

“BAMBAŞKA BİR TAT”

Tatlılar, Skai televizyonunun sabah kuşağındaki “Bugün” adlı programda yayınlandı. Programın sunucuları Dimitris İkonomu ile Maria Anastasopulu, leblebi helvasını tattılar. İkonomu, “Daha önce benzerini hiç tatmadığım bir lezzet” dedi. Anastasopulu ise “Şahane. Emine Erdoğan tatsa eminim Petrecikis’e 10 üzerinden 10 verirdi” diye konuştu.

İkonomu daha sonra, “Reklam arasında leblebi helvasını kaymaklı dondurma ile tattım. Artık söyleyebileceğim bir şey kalmadı” dedi. Sunucular tattıkları süt böreğini de çok beğendi.

Yunan Başbakanı Miçotakis’in annesine ait süt böreği tarifi de helvayla birlikte pişirildi.

ŞEFTEN ÖVGÜ

ŞEF Petrecikis ise Emine Erdoğan’ın verdiği leblebi helvası tarifini hem internet sitesinde hem de sosyal medya hesaplarında paylaştı.

Yunan haber siteleri de, Emine Erdoğan’ın tarifini de Yunancaya çevirip yayınladılar.

 

Kaynak: Odatv

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir