Yaşam

Mart ayı bahçe bakımı ve dekorasyonu nasıl yapılır? İlkbahar bahçe dekorasyonu

Mart ayının gelişiyle bahçelere de bakım ve yenilik yapma zamanı geldi. Peki Mart ayında bahçe bakımı nasıl yapılır? Mart ayı bahçe dekorasyonu nasıl yapılır? İlkbahar bahçe dekorasyonu nasıl yapılır? İlkbahar bahçe bakımı nasıl yapılır? Bahçe dekorasyonu nasıl yapılır? İşte yanıtlar…

Soğuk kış günlerine veda ettiğimiz şu günlerde ilkbaharın neşeli ve kıpır kıpır atmosferine yavaş yavaş geçiş yapıyoruz. Bu dönemde gündelik alışkanlıklarımızdan evdeki düzenimize kadar birçok değişikliğe de yer vermemiz oldukça önemli. Ev tekstillerinde tercih edilen dokular ve renk seçimlerinde daha taze görünümlere şans tanırken yazın habercisi birkaç detayla da yaşam alanlarına da hoş bir bakış açısı kazandırabilirsiniz. Özellikle Mart ayı bahçe bakımı için en doğru zamandır. Bahçenizde doğru ve etkili planlamalar yaparak siz de baharın etkisine kapılabilirsiniz. Gelin, Mart ayı bahçe dekorasyonu ve bakımı hakkında bilinmesi gereken detaylara şöyle bir göz atalım.

MART AYI BAHÇE BAKIMI VE DEKORASYONU NASIL YAPILIR?

Bahçenizin dekorasyonunu yapmadan önce doğru ve düzenli bir plan yaparak hareket etmelisiniz. İlk olarak bahçenizi bölüm bölüm ayırarak nerede nasıl bir düzen oluşturmak istediğinize karar vermelisiniz. Sert zemin ve yeşil dokuyu dengeli bir şekilde harmanlayarak işinizi daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

Mart ayı bahçe dekorasyonu

Yoğun bir yeşil renk yerine bahçede evin etrafını tamamen bitki ve çiçeklerle süslemekten kaçınmalısınız. Görüş alanınızı daraltacak bir tasarım yerine dengeli ve ölçülü bir şekilde dilediğiniz çiçeklere yer açabilirsiniz. 

Mart ayı bahçe bakımı

Eğer bir yürüme yolu yapmayı düşünüyorsanız yolların yan bölümü için farklı çiçek türleri kullanabilirsiniz. Böylece hem yolunuzun sınırlarını belirler hem de her mevsim sağlam kalabilen çiçeklerle zengin bir bakış açısına sahip olabilirsiniz. Burada seçeceğiniz çiçeklerin mutlaka bakımının kolay olmasına ve her yerden kolaylıkla temin edilebilir olmasına özen göstermelisiniz. Alan yeterince büyükse bu çiçeklerin etrafına damla sulama sistemi kurarak her zaman taze çiçeklere sahip olma imkanına kavuşabilirsiniz.

Çiçek patika yolu

İLKBAHAR BAHÇE BAKIMI NASIL OLMALI? MART AYI BAHÇE BAKIMI VE DEKORASYONU

Kış aylarının son bulmasıyla verimini gözler önüne seren toprak bu dönemde çiçek tohumu ekmek için harika bir fırsat sunmaktadır. Daha sıcak koşulları ve yaz mevsimini seven bitkilere ilerleyen aylarda bahçenizde yer vermek istiyorsanız şimdiden çiçek tohumları ekmeye başlayın derim!

Bahçe dekorasyonu

Öte yandan çimlerinizin biçilmeye ihtiyaç duyuyorsa mutlaka ilkbaharın ilk ayı olan Mart’ta bu işe de öncelik vermelisiniz. Havanın kuru olduğu bir günde ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir çim biçme makinesiyle işe koyulun. Ayrıca çim alanında biriken dalları ve kuru yaprakları temizlemeyi de ihmal etmemelisiniz.

Çim biçme

Çim alanlarına demir takviyesi ve yosun ilacı uygulamak için Mart ayını rahatlıkla tercih edebileceğiniz gibi çim ekimi için Haziran’a kadar vaktiniz var. 

Çim bakımı

Bahçe bakımı yaparken çiçeklerin mevsime göre düzenlenmesi de önem vermelisiniz. Mart ayının sonuna doğru kardelen gibi kışlık çiçekleri ayırarak bir dahaki yıl yapraklarının daha verimli olmasını sağlayabilirsiniz. Öte yandan yabani otları da temizlemeye özen gösterin.

Bahçe bakımı

PÜF NOKTA: Yağışın bol olduğu günlerde salyangoz istilasına karşı önlem almayı ihmal etmeyin!

Saksı bitkilerini hazırlamak için de öncelikle boşalan saksıları iyice temizleyerek yeni bitkiler için hazırlayabilirsiniz. Bu aşamada solmuş saksı toprağını yeniden kullanmaktan kaçınarak eski toprağı kürekle doğru bir şekilde temizlemelisiniz. 

Saksı dekorasyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir