Yaşam

Merhum Müslüm Gürses’in ‘mutlu ol yeter’ albümü davalık oldu!

Ünlü Besteci Orhan Akdeniz, merhum sanatçı Müslüm Gürses’in ‘Mutlu Ol Yeter’ albümünün dijital ortamdan elde edilen gelirini yüzde 50’sini almak için Burhan Bayar ile anlaşma imzaladı. İddiaya göre Bayar, YouTube ve benzeri platformlardan elde edilen geliri Akdeniz’e vermedi. Orhan Akdeniz kendisine 5 yıldır ödeme yapılmadığı için mahkemeye başvurdu.

Ünlü Besteci Orhan Akdeniz, Merhum Müslüm Gürses’in 1981 yapımı ‘Mutlu ol yeter’ albümünde yer alan söz ve müziği kendisine ait ‘Umut yoksulun ekmeği, Gökyüzü, Dünyanın kavgası’ isimli parçalar için Burhan Bayar’ın sahibi olduğu Bayar Müzik şirketi ile 2017 yılında anlaşma sağladı.

Anlaşmaya göre ‘Mutlu ol yeter’ albümünün dijital gelirlerinin yüzde 50’sini besteci Akdeniz alacaktı.

ÖDEME YAPILMADI

Orhan Akdeniz, 41 yıl önce piyasaya sürülen albümün YouTube ve benzeri olmak üzere toplamda 36 platformda yayınladığını, milyonlarca dinlendiğini ve 2017’den itibaren buradan elde edilen gelirden kendisine herhangi bir ödeme yapılmadığı iddia etti.

SAVCILIĞA VERDİ

Avukatı aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına başvuran Akdeniz, ‘Yapılan anlaşma doğrultusunda hakkım olan tarafıma verilmedi’ diyerek Burhan Bayar ve Bayar Müzik şirketi hakkında suç duyurusunda bulundu. Savcılık tarafından soruşturma başlatıldı.

ARABESK MÜZİĞİNİN ‘BABA’SI ÖLÜM YIL DÖNÜMÜNDE ANLIYOR!

Hayranlarının “Müslüm Baba” adını taktığı, arabesk müziğin efsane isimlerinden Müslüm Gürses’in vefatının üzerinden 9 yıl geçti. Müslüm Gürses ölüm yıl dönümünde anılıyor. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir