Yaşam

Anneanne nasıl yazılır? Anneanne TDK’ya göre bitişik mi ayrı mı yazılır?

Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünde kelimelerin bitişik mi ayrı mı yazıldığı araştırılıyor. Bu kelimelerden biri de anneanne kelimesidir. Son günlerde doğru yazımı merak edilen anneanne sözcüğü ayrı mı bitişik mi yazılır? TDK’ya göre Anneanne kelimesinin doğru yazımını sizlerle paylaşıyoruz.

İmla kurallarında bazı kelimelerin yazılışıyla okunuşu arasında farklılık olduğunu düşünmenize sebep olan kısaltmalar yazım yanlışı yapılmasına neden olmakta. Her ne kadar Türkçe kelimeler okunduğu gibi yazılsa da bazı kelimeler kafa karışıklığına sebep oluyor. Bu yüzden internette doğru yazımı araştırılıyor. Bu kelimeler arasında anneanne kelimesi de araştırılmakta. Annelerimizin annesine verilen anneanne ismi günlük hayatta çok kullanılmaktadır. Peki anneanne nasıl yazılır? İşte TDK’ya göre doğru yazımı…

ANNEANNE NASIL YAZILIR?

Anneanne kelimesinin doğru yazılışı birleşik olarak yazılmasıdır. Anne anne şeklinde yazımı yanlıştır.

  • Anneanne yazımı doğru
  • Anne anne yazımı yanlış

ANNEANNE CÜMLE İÇİNDE KULLANIMI

  • Ayşe dün sabah anneannesini görmeye gitmiş.
  •  Emir’in anneannesi ona sürpriz olarak bisiklet almış.
  •  Biz yakın zamanda anneannemlerin mahallesine taşınıyoruz.
  •  Anneannemler, bu yaz köydeki evlerine göçmeyi istiyorlar.

anneane nasıl yazılır

ANANE Mİ? ANNEANNE Mİ?

Anane kelimesi kültürümüzde ve günlük yaşantımızda torunlar tarafından annelerin annelerine seslenme biçimidir. Bizleri ikilemde bırakan kelimelerden biri olan anane kelimesinin yazımı doğru değildir. Sadece günlük dilde kalıplaşan ve günlük yaşantımızda ve kullandığımız bir kelimedir. Fakat anneanne kelimesi doğru olanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir