Yaşam

Kraliçe II.Elizabeth koronavirüsü atlattı! Direkten döndü…

Son dönemlerde yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle pek çok etkinliğe ve programa katılamayan Kraliçe II. Elizabeth, geçtiğimiz günlerde koronavirüse yakalanmıştı. Hafif grip semptomları gösterdiği açıklanan 95 yaşındaki kraliçenin koronavirüsü atlattığı öğrenildi.

İngiltere Kraliçesi II.Elizabeth, yarım asrı aşkın bir süredir hem İngiltere’yi hem de dünyanın hatrı satılır bir kısmını yönetiyor. Dünyanın en uzun süre tahtta kalan monark unvanını taşıyan Kraliçe son zamanlarda yaşadığı sağlık sorunlarıyla gündeme geliyor. Kraliyet ailesinin içerisinde yaşanan skandal olayların yanı sıra eşi Prens Philip’in ölümünden sonra zor günler geçiren Kraliçe pek çok etkinliğe de katılım sağlayamıyor.

Kraliçe Elizabeth ve eşi Prens Philip

20 Şubat’ta koronavirüs testi pozitif çıkan Kraliçe’nin sağlık durumu İngiltere’de büyük endişelere yol açmıştı. Saraydan yapılan yeni açıklamalara göre; İngiltere Kraliçesi II.Elizabeth koronavirüsü tamamen atlattı. Hafta sonunu Frogmore’da arkadaşları ve ailesiyle geçiren 95 yaşındaki Kraliçe Prens William, Kate Middleton, Prenses Beatrice ve bebeği ile keyifli zamanlar geçirdi. 

Kraliçe II. Elizabeth koronavirüsü atlattı

Buckingham Sarayı’ndan Kraliçe’nin koronavirüsü atlattığına dair henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Kraliçe Elizabeth ailesiyle bir araya geldi

DAHA ÖNCE NELER OLDU?

Yürüme zorluğu yaşayan Kraliçe’nin geçtiğimiz günlerde koronavirüse yakalandığı öğrenilmişti. Korkutan haber sonrası Buckhingam sarayı 95 yaşındaki Kraliçe Elizabeth’in soğuk algınlığına benzer semptomlar gösterdiği açıklanmıştı. 

Kraliçe II.Elizabeth

KRALİÇENİN DURUMU AĞIR!

Prens Charles ve eşi Camilla’dan sonra İngiltere tahtının sahibi Kraliçe Elizabeth’in koronavirüse yakalanması tüm dünyada büyük bir endişeye sebep oldu. Saraydan gelen yeni bilgilere göre Kraliçenin durumu gittikçe kötüleşiyor. Kötü günler geçiren İngiliz tahtının sahibi tüm telefon ve internet görüşmelerini iptal ettirdi.

İngiltere Kraliçesi II.Elizabeth koronavirüse yakalandı

Aynı zamanda Kraliçe’nin kaldığı Windsor Kalesi’nde bir salgının olduğu ancak virüsü kapan kişi sayısının gizli tutulduğu öğrenildi.

Kraliçe Elizabeth hastalandı

KRALİÇE ARTIK YÜRÜYEMİYOR!

95 yaşındaki Kraliçe, ortanca oğlu Prens Andrew ve Amerikalı Virginia Giuffre arasında süregelen davanın çözüme ulaşmasının ardından rahat bir nefes aldı. Cinsel taciz iddialarının 13 milyon sterlinlik bir anlaşmayla son bulmasının ardından Kraliçe Elizabeth, Windsor Şatosu’nda görüntülendi. 

İngiltere Kraliçesi

Yeni Savunma Hizmetleri Sekreteri Tümgeneral Eldon Millar ve selefi Tuğamiral James Macleod ile bir araya gelen Elizabeth’in çiçekli elbisesi ve doktor tavsiyesi üzerine bir süredir kullandığı bastonu dikkatlerden kaçmadı. Konuklarına “Günaydın” diyerek karşılayan Kraliçe sol bacağını işaret ederek “Gördüğünüz gibi hareket edemiyorum” ifadelerini kullandı.

İngiltere Kraliçesi II.Elizabeth

Sağlığı ile ilgili zor günler geçiren Kraliçe’nin verdiği kilolar ve duruşunun değişmesi İngilizleri üzdü.

Kraliçe

“KRALİÇE İYİ DEĞİL!”

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Windsor Şatosu’nda geleneksel olarak her yıl verdiği öğle yemeğini iptal ettiğini açıkladı. Aile üyelerinden oluşan 50 kişilik Noel yemeğini “büyük bir pişmanlıkla” iptal ettiğini söyleyen Kraliçe’nin Omicron varyantının yayılmasına önlem olarak bu kararı aldığı ileri sürüldü. 

Yapılan plana göre; Kraliçe, Windsor Şatosu’ndaki bu özel yemek sonrasında helikopterle Sandringham’a geçecek ve Noel günü orada kalacaktı. Noel yemeğine büyük bir önem veren Kraliçe’nin planını iptal etmesi bir süredir yaşadığı sağlık sorunlarını yeniden gündeme getirdi.

KRALİÇENİN ELLERİ MOSMOR OLMUŞTU!

Sağlık sorunları yaşadığı iddiasıyla uzun bir süredir kamuoyundan uzakta kalan İngiltere Kraliçesi II.Elizabeth, çıkan haberleri yalanlarcasına önceki gün Windsor Kalesi’nde görüntülenmişti. Görüntülerde Kraliçe, İngiltere Genelkurmay Başkanı Nick Carter ile görüşme sağlamıştı.

Ancak kamuoyuna servis edilen fotoğraflarda gerçek ortaya çıktı. Kraliçe’nin ellerinin mosmor olduğu görülürken durumunun hiç de iyi olmadığı söylendi. İngiliz medyasında yer alan haberlerde Kraliçe II. Elizabeth’in ellerinin mor olmasının nedenlerinden birinin de kan dolaşımının zayıf olduğu olarak açıklandı.

Alman Bild gazetesine konuşan Doktor Bertel Berendes ise “Bu izler bir şoktan ya da kan inceltme yönteminden oluşmuş olabilir” ifadelerini kullandı. Ancak sosyal medya kullanıcıları Kraliçe’nin moraran ellerini gördükten sonra endişelenmeye başladı.

UZUN ZAMANDAN SONRA İLK KEZ GÖRÜNTÜLENDİ!

Tüm dünyanın odağında olan İngiltere Kraliçesi II.Elizabeth, eşi Prens Philip‘in ölümünün ardından bir süredir sağlık sorunlarıyla mücadele ediyor. Sağlık problemleri yaşayan Kraliçe, Glasgow’da gerçekleştirilen İklim Zirvesi‘ne katılmaması herkesi endişelendirmişti.

Kraliçe Elizabeth, geçtiğimiz günlerde de belini incittiği gerekçesiyle Londra’daki Birinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden askerlerin anısına düzenlenen geleneksel “Rememberance Sunday” adlı anma törenine katılamamıştı.

Kraliçe’nin etkinliklere katılmaması birçok kişiyi endişelendirdi ve “Kraliçe öldü mü?” sorularını gündeme getirdi. 96 yaşındaki Kraliçe, uzun zamandan sonra ilk kez Windsor Kalesi‘nde görüntülendi. 

İngiltere Genelkurmay Başkanı Nick Carter‘ı Windsor Kalesi’nde kabul eden Kraliçe’nin sağlıklı olduğu görüldü. Öte yandan doktorların tavsiyesi üzerine baston kullanan kraliçenin elinde baston olmaması da gözlerden kaçmadı.

YEMEKLERİ X-RAY’DEN GEÇİYOR!

Sağlık sorunları sebebiyle bir süredir doktorların gözetiminde hareket eden Kraliçe II.Elizabeth’in aşçısı Graham Tinsley, bir dergiye verdiği röportajda şaşırtan açıklamalarda bulundu.

Üst düzey devlet görevlilerinin yer aldığı yemeklerde, kraliçeye hazırlanan tabakların X-ray cihazından geçirilerek servis edildiğini anlatan Tinsley, “Sadece kraliyet ailesi için yemek yaptığımızda güvenliğin her zaman farkında olmuyorduk. Fakat devlet başkanları geldiğinde iş değişiyor ve güvenlik çok sıkılaşıyordu. Eğer devlet başkanları için yemek hazırlıyorsak bütün mutfak ekibinin polislerin bulunduğu merkezde buluşması ve kaleye motosikletle gitmesi isteniyordu” ifadelerini kullandı.

“BAZI YEMEKLERİN KOD ADI VAR!”

Tinsley sözlerine şöyle devam etti:

“Daha yüksek kalibreli ziyafetler için tüm yiyecekleri, kapları, bıçakları ve mutfak ekipmanlarını X-Ray cihazından geçirmemiz gerekiyordu. Güvenlik nedeniyle bazı yemeklerin kod adı bile oluyordu”

ANMA TÖRENİNE KATILAMAMIŞTI!

Dünyanın en uzun süre tahtta kalan hükümdarı olma unvanını taşıyan Kraliçe II. Elizabeth, uzun bir süredir sağlık sorunlarıyla mücadele ediyor. Eşi Prens Philip’in vefatının ardından sağlığında bozulmalar yaşayan Kraliçe, pek çok etkinliğe katılamamaya başladı.

Bazı programlarında değişikliğe gittiği görülen Kraliçe Elizabeth’in Birinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden askerlerin anısına düzenlenen geleneksel “Rememberance Sunday” adlı anma törenine katılamayacağı öğrenildi. 

Kraliçe’nin çok önem verdiği bu törene katılamama nedeni ise belini incitmesi olarak açıklandı. Yapılan açıklamada “Kraliçe, törene katılım gösteremeyeceği için hayal kırıklığına uğradı” ifadeleri yer aldı.

Rememberance Sunday, sağlık sorunları yaşayan Kraliçe’nin 1 ay sonra katılacağı ilk tören olması açısından önem teşkil ediyordu.

Kraliçe, bugüne kadar yalnızca 6 kez törene katılım sağlayamamıştı. Bunlar da 1961’de Gana, 1968’de Brezilya, 1983’te Kenya ve 1999’da Güney Afrika’ya yaptığı yurt dışı ziyaretleri ve 1959 ve 1963 yıllarında ise hamile olmasından kaynaklanıyordu.

ELİZABETH’İN YERİNİ KATE ALDI!

Whitehall‘daki anmanın en göze çarpan kısmı ise balkon sıralamasıydı. Kraliçe Elizabeth’in katılmadığı törene ailenin tüm üyeleri katılım sağladı. Hiyerarşik olarak gerçekleşen balkon sıralamasında Kraliçe’nin yerinde gelini Camilla Parker Bowles yerine Prens William‘ın eşi Kate Middleton‘ın olması herkesi şaşırttı. 

95 YAŞINDAKİ KRALİÇE ARTIK TEK GEZEMEYECEK!

İngiltere Kraliçesi II.Elizabeth bir süredir yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle gündemin en çok konuşulan isimleri arasında yer alıyor. Doktorların uyarısıyla baston kullanmaya başlayan Kraliçe geçtiğimiz günlerde İrlanda gezisini de iptal etmişti. 

8 yılın ardından hastanede de bir gece geçiren II.Elizabeth, bu olayların ardından artık kraliyet görevlerine yalnız katılmayacak. Buna göre; Kraliçe hazırlanan programlara yanında kıdemli aile üyelerinden biri olma koşuluyla katılım sağlayacak.

Windsor Şatosu’ndaki konutundan online bağlantılarla daha hafif görevlerini yapmaya karar veren Kraliçe II.Elizabeth için yeni bir çalışma programı oluşturulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir