Yaşam

Dandy stil nedir? Ev dekorasyonunda dandy stil nasıl kullanılır?

Evlerimizde asil, şık ve göz alıcı bir dekorasyon oluşturmanın sırrı Dandy Stile yer vermekten geçiyor. Peki Dandy stil nedir? Dandy stil dekorasyon nasıl yapılır? Dandy stil dekorasyonda aksesuar kullanımı nasıl olmalı? Dandy tarz nasıl kullanılır? İşte yanıtlar…

Ev dekorasyonunda her stilin kendine has bir dokusu ve etkisi vardır. Kişisel zevkler ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak  onlarca tarz arasından eviniz için en doğru seçimi yapabilirsiniz. Dilerseniz ahşabın ağırlık kazandığı rustik dokunuşlar ile evinize doğallık katabilir ya da barok tarz ile yaşam alanlarınıza tarihin derin izlerini davet edebilirsiniz. Eğer evinizde hem asil hem de şık bir bakış açısı yakalamak istiyorsanız size harika bir önerimiz var! Zarafetin sembolü Dandy Stil ile göz alıcı bir dekorasyona imzanızı atmanız mümkün. Gelin ev dekorasyonunda Dandy Stili kullanmanın yollarını birlikte öğrenelim.

DANDY STİL NE DEMEK?

17. yüzyılda İngiltere’de ortaya çıkan Dandy Stili, asalet, zenginlik, uyum ve şıklığın muhteşem bir sentezini gözler önüne seriyor. Kusursuz bir güzelliği hedefleyen bu stil, çoğu Hollywood filmlerinde karşımıza çıkıyor. Özellikle Elizabeth Taylor‘ın filmlerine göz atmak Dandy Stilini tam olarak anlamanıza yardımcı olacaktır. 

dandy stil dekorasyon

DANDY STİL DEKORASYON NASIL YAPILIR?

Dandy Stili evinizde ağırlamak istiyorsanız ilk olarak değişime mobilyalarınızdan başlamalısınız. Kalitenin ön planda olduğu Dandy stilde, en sık kullanılan kumaş parlak kadife, deri ve satendir. Koyu renkli kadife bir koltuk takımıyla zarif bir dekorasyona başlangıç yapabilirsiniz. 

dandy stil ev dekorasyonu

Genellikle siyah, bordo ve lacivert gibi koyu renklerin ön plana çıktığı Dandy stilde çiçekli işlemeli kumaşlar da çok fazla tercih ediliyor. Ancak küçük beyaz dokunuşlarla koyu renkleri nötrlemeyi unutmayın.

dandy stil dekorasyon aksesuar

Dandy stilinin temelini oluşturan siyah ve ahşap uyumu salon dekorasyonunuzda modern ve asil bir bakış açısı yakalamanıza yardımcı olabilir. Siyah parlak lake konsolu ve ahşap deri ayaklı sandalyelerle özel bir köşe oluşturabilirsiniz. 

dandy tarz

Zengin bir görünümü hedefleyen Dandy stilinde geniş bir kütüphane için mutlaka yer ayırmalısınız. İster salonlarda ister çalışma odalarında nitelikli kitaplarla donatılmış büyük bir kütüphane oluşturarak kültürel açıdan muhteşem bir dokunuş yapmanız mümkün.

dandy stil yapmanın yolları

Öte yandan aydınlatma konusunda ışıltılı taşlı tavan aydınlatmaları ve bol bol lokal aydınlatmalarla hem loş hem de avantajlı bir yaşam alanına sahip olabilirsiniz. Klasik abajurlar ya da masa lambaları bu açıdan doğru bir seçim olacaktır. 

DANDY STİLİNDE AKSESUAR KULLANIMI NASIL OLMALI?

Dandy stilinde en fazla kullanılan aksesuar resim çerçeveleri ve tablolar olacaktır. İstanbul, New York ya da Londra gibi siyah beyaz şehir manzaralarının yer aldığı tablolar ya da eski film yıldızlarının resimleri nostaljik ve şık bir görünüm için vazgeçilmez dokunuşu size getirecek.

Aksesuar kullanımında Dandy Stilini tamamen yansıtmak için leopar desenli koltuk örtüleri, dore masa saati ve altın detaylı bibloları kullanabilirsiniz. Öte yandan odunsu kokulu ve baharatlı mumları mutlaka tercih etmelisiniz. 

Ve tabi ki her eve canlı ve taptaze bir görünüm veren canlı çiçeklerle yaşam alanlarınıza Dandy stilini davet edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir