Yaşam

Granit tencere alırken nelere dikkat edilmeli? Gerçek granit nasıl anlaşılır?

Mutfakların baş tacı haline gelen granit tencereleri satın almadan önce dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar var. Peki granit tencere nedir? Granit tencere özellikleri nedir? Granit tencere alırken nelere dikkat edilmeli? Gerçek granit nasıl anlaşılır? Gerçek granit tencere nasıl anlaşılır? İşte yanıtlar…

Evlerin en gözde alanlarından biri olan mutfaklarda kullandığımız her şeyi özenle seçmeye özen gösteriyoruz. Mutfak robotlarından tabak setine, bardaklardan tencerelere kadar kusursuz bir şekilde düzen oluşturduğumuz mutfaklarımızda neredeyse her gün kendimiz ve ailemiz için yemek pişiriyoruz. Sağlıklı ve doğru bir şekilde yemek pişirmek için kullandığımız tencerelerin özellikleri oldukça önemlidir. Son dönemlerde mutfakların vazgeçilmezi haline gelen granit tencereler ise birçok kişi tarafından merak konusu haline geldi. Gelin, granit tencere alırken mutlaka dikkat edilmesi gereken detayları birlikte öğrenelim.

GRANİT TENCERE NEDİR? GRANİT TENCERE ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Dayanıklı yapısı ve sağlıklı yapısıyla dikkatleri üzerine çeken granit tencereler, yemek yaparken en sık tercih edilen tencere modelleridir. Granit tencere satın alma konusunda şüpheleriniz varsa işte size granit tencere almak için 5 farklı sebep:

  1. Granit tencereler diğer tencere göre yapışmaz bir yüzeye sahip olduğu için az yağlı ya da yağsız bir şekilde yemek pişirme imkanı tanıyor.
  2. Öte yandan ısıyı eşit bir şekilde hapsetme özelliğine sahip olan granit tencereler yemeklerin dibinin tutması ya da yapışma gibi sorunları ortadan kaldırıyor.
  3. Isıya dayanaklılığıyla ön plana çıkan granit tencereleri ister gazlı ister elektrikli ocaklarda tercih edebilirsiniz. 
  4. Bulaşık makinesinde rahatlıkla yıkayabileceğiniz granit tencerelerde çizilme gibi sorunlarla karşılaşmayacağınız için metal kaşık kullanabilirsiniz. 
  5. Bu tencereler tamamen sağlıklı hammaddelerden üretildiği için kanserojen etkilerden uzaktır.

PÜF NOKTA: Isıya dayanıklılığıyla bilinen granit tencereler mikrodalgada kullanıma uygun değildir!

GERÇEK GRANİT TENCERE NASIL ANLAŞILIR? 

Granit tencereler, sağlıklı kullanımı ve uzun ömürlü olması sebebiyle kendi evinin aşçısı olan kadınlar ve erkekler için harika bir seçenektir. Ancak granit tencere satın alırken oldukça dikkatli ve detaycı yaklaşmanız gerekiyor. Çünkü piyasada granit adıyla satılan fakat granit tencere özellikleri taşımayan ürünler bulunmaktadır. Peki gerçek granit nasıl anlaşılır? İşte granit tencerenin gerçek olup olmadığını anlamanız için dikkat etmeniz gerekenler şöyle;

Granit tencerelerin en büyük ayırt edici özelliği aslında dış görünüşünde yer alıyor. Tanecikli bir yapıya sahip olan granit tencerelerin taşında bulunan minerallere göre pembe, beyaz ya da gri tanecikler vardır. Bu görünümü esas alarak granit tencereleri kolayca fark edebilirsiniz.

Aynı zamanda granit tencereler genellikle gri ve kahverengi tonlarındadır.

Granitlerin hammaddesi taş olduğu için diğer tencerelere oranla daha ağır bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı eğer internetten satın almayacaksanız mutlaka tencereyi elinize alarak ağırlığını kontrol edin.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken faktör; tencerenizi bilindik ve kaliteli bir markadan almalısınız. Dayanıklı yapısıyla dikkat çeken granitlerin garanti süresi en az 5 yıl olması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir