Yaşam

Rust filminin setinde katil olan Alec Baldwin yeniden işe döndü!

Amerikalı aktör Alec Baldwin’in “Rust” adlı filmin çekimleri sırasında kazayla görüntü yönetmeni Halyna Hutchins’i öldürmesi tüm dünyada büyük yankı uyandırmıştı. Film setinde yaşanan felaketin ardından Baldwin yeni bir proje için Londra’ya gitti.

Dünyaca ünlü aktör Alec Baldwin, 2021 yılının ekim ayında “Rust” filmi çekimleri sırasında ‘kazayla’ görüntü yönetmeni Halyna Hutchins’in ölümüne sebep olmuştu. Yaşanan trajik olayın ardından ünlü oyuncu yeni bir proje için Amerika dışına çıktı. 

Cuma günü sosyal medya hesabından havaalanında çektiği bir videoyu paylaşan Baldwin, “en az sevdiği yer” olarak tanımladığı bir yere gittiğini söylemişti. Gittiği yeri takipçileriyle paylaşmayan ünlü aktör, İngiltere’nin başkenti Londra Heatrow Havaalanı’nda objektiflere yansıdı. 

Alec Baldwin

63 yaşındaki yıldız oyuncu daha sonra Staffordshire’a bağlı Alton kasabası sokaklarında kameralara yansıdı.

Alec Baldwin rust

NE OLMUŞTU?

Amerikalı aktör Alec Baldwin, başrolünde yer aldığı “Rust” filminin çekimleri sırasında silahından çıkan kurşunla görüntü yönetmeni Halyna Hutchins‘in ölümüne sebep olmuştu. Ekim ayında yaşanan talihsiz kaza hala daha dünya kamuoyunun en çok konuşulan konuların başında geliyor.

Asıl suçlunun kim olduğuna dair araştırmalar devam ederken Baldwin telefonunu yetkililere vermeme konusunda uzun bir süre direndi. Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan ünlü isim, soruşturma başlatılmasından aylar sonra telefonunu polise teslim etti.

Santa Fe Bölge İlçe Ofisi ve Baldwin’in avukatı tarafından yapılan açıklamada ünlü oyuncunun şahsi cep telefonunu, yazılı, fotoğraflı veya videolu paylaşımlarının incelenmesi için New Mexico eyaleti yetkililerine verdiği ifade edildi.

TELEFONUNU TESLİM ETMEMİŞTİ!

Olaya dair soruşturma devam ederken, Baldwin sosyal medya hesabından paylaştığı bir videoda hakkında çıkan iddialara ateş püskürdü. Arama emrine rağmen telefonunu hala yetkililere teslim etmediği ileri sürülen dünyaca ünlü yıldız, soruşturmada neyin gerekli olduğunu belirlemede hukuki sürecin uzun sürebileceğini ifade etti. 

Baldwin, paylaşımında “Telefonunuza girip, fotoğraflarınızı, eşinize olan aşk mektuplarınızı ya da neyiniz varsa inceleyemezler.” ifadelerini kullandı. Ancak yetkililer, 3 hafta önce çıkarılan arama emrine rağmen henüz inceleyemedikleri Baldwin’in telefonundaki mesajlaşmaların soruşturmanın seyrini değiştirebileceğini düşünüyor.

“DÜŞÜNMEDİĞİM TEK BİR GÜN BİLE YOK!”

Görüntü yönetmeni Halyna Hutchins‘in ölümünden sorumlu tutulan Alec Baldwin, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından paylaştığı videoda tatil için ailesiyle birlikte evde olduğunu söyledi ve “Tek umursadığım şey karım, çocuklarım, hayatıma devam etmek ve zor bir dönemi atlatmaya çalışmak” diyerek destekleri için arkadaşlarına, ailesine ve meslektaşlarına teşekkür etti.

Yaşadığı zorlu süreçler hakkında da konuşan Baldwin “Bu olay sonunda biri çok trajik bir şekilde öldü. Bunu asla aklımdan çıkaramam. Bunu düşünmediğim bir gün bile yok.” şeklinde konuşarak üzüntüsünü dile getirdi. 

ÖLDÜRÜLEN YÖNETMENİN BABASI İLK KEZ KONUŞTU!

Görüntü yönetmeni Halyna Hutchins’in babası Anatoly Androsovych, acı olayın ardından ilk kez konuştu. 61 yaşındaki Androsovych, Baldwin’in kızının ölümünden “kısmen sorumlu” olduğunu dile getirdi ve Baldwin’in hareketlerine anlam veremediğini ifade etti.

“Hazırlıklar sırasında neden ateş etti?” diye soran baba Androsovych, İngiliz The Sun gazetesine yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

“Kurşun Baldwin’in tetiğini çektiği silahtan çıktı. Bu yüzden onun kısmen sorumlu tutulmaması benim anlayamadığım bir şey.”

ARAMA EMRİ ÇIKARILDI!

Kazaya kimin sebep olduğu büyük bir merak konusu haline gelirken New Mexico eyaletindeki mahkemenin aldığı yeni karar olayı tekrar gündeme getirdi. Amerika’da gerçekleşen kazayı inceleyen mahkeme, geçtiğimiz günlerde Baldwin’in cep telefonunu incelemek için arama emri çıkardı. 

Ünlü aktörün cep telefonunda ‘soruşturma ile bağlantılı ve önemli kanıtlar’ olabileceği vurgulanan arama emrinde Apple model telefonda yer alan mesajlar, e-postalar ve internet arama geçmişinin inceleneceği ifade edildi. 

Soruşturmanın dedektifi Alexandria Hancock, ilk olarak Baldwin’den telefonu teslim etmesini istediklerini ancak Baldwin’in arama emri talep ettiğini söyledi. 

Baldwin’in hem başrol oyuncusu hem de yapımcısı olduğu “Rust” filminin silah uzmanı Hannah Gutierrez Reed’in kendisine farklı silah modelleri gösterdiği ve buna yönelik e-postalar olduğunu ifade etmesi üzerine harekete geçen yetkililer olayın telefonda yer alan bilgilerle aydınlatılacağını düşünüyor. 

Aynı zamanda Baldwin’in telefonundaki mesajlar ve maillerde Hannah Gutierrez Reed’den ‘daha büyük bir silah’ istediği iddiaları da soruşturmada sona gelindiğini işaret ediyor.

NE OLMUŞTU?

Görüntü yönetmenin ölümüne sebep olan merminin silaha nasıl girdiği gizemini korumaya devam ederken geçtiğimiz günlerde Baldwin sessizliğini bozmuştu. Amerikalı aktör ABC’ye verdiği röportajda “Biri o silaha gerçek mermi koydu. Biliyorum ki o kişi ben değilim” diyerek suçsuz olduğunu dile getirmişti.

KİMSE SUÇSUZ DEĞİL!

Tüm dünyanın odak noktası haline gelen olayın ardından Santa Fe Bölge Savcısı Mary Carmack-Altwies, konuyla ilgili ilk kez konuştu. Savcı Altwies, Baldwin dahil olmak üzere setteki kimsenin temize çıkmadığını vurgulayarak soruşturma tamamlandıktan sonra herhangi bir kişinin hakim karşısına çıkabileceğinin altını çizdi.

 Altwies’in açıklamalarında “bazı kişilerin Rust setindeki eylemleri veya eylemsizliklerinden dolayı suçlu bulunabileceği” ifadeleri yer alırken bu cümlelerin Baldwin’in röportajına cevap niteliğinde olduğu söylendi.

İLK KEZ KONUŞTU!

Rust filminde yaşanan kaza sonrası açılan davaların üzerine sessizliğini bozan Alec Baldwin, ilk kez bir televizyon programında merak edilen detayları anlattı. George Stephanopoulos‘la yaptığı röportaj sırasında gözyaşlarına hakim olamayan ünlü oyuncu, “Tetiği ben çekmedim. Asla kimseye silah doğrultup tetiği çekmem” ifadelerini kullandı.

“O MERMİNİN SETTE OLMAMASI GEREKİYORDU!”

Sunucunun Baldwin’e gerçek merminin sete nasıl girdiğini sorması üzerine ünlü aktör, “Hiçbir fikrim yok. Birisi silaha gerçek bir mermi koydu. O merminin sette bile olmaması gerekiyordu.” şeklinde konuştu.

“BALDWİN TAMAMEN YIKILMIŞTI!”

Merakla beklenen röportaj sonrası Stephanopoulos, “Ben ABC’de son 20 yılda binlerce röportaj yaptım fakat en gerin olanı buydu. Bütün sorulara içtenlikle yanıt verdi. Baldwin tamamen yıkılmıştı ama samimi şekilde bütün soruları yanıtladı” şeklinde samimi açıklamalarda bulundu.

Alec Baldwin’in açıklamalarının ardından gözler bir kez daha filmin silah sorumlusu ve yardımcı yönetmen David Halls‘a çevrildi. Çünkü silahı Baldwin’e veren yardımcı yönetmen David Halls ve filmin silah uzmanı Hannah Gutierrez Reed davada baş şüpheli olarak yer alıyor.

KİM SUÇLU?

“Rust” filminin setinde ölümle sonuçlanan kaza, dünya gündeminde büyük yankı uyandırdı. Amerikalı aktör Alec Baldwin‘in silahından çıkan kurşun, görüntü yönetmeni Halyna Hutchins‘in ölümüne ve yönetmen Joel Souza‘nın da yaralanmasına sebep olmuştu. 

Olayın ardından herkes “Kim Suçlu?” sorusunun yanıtını ararken senaryo amiri Mamie Mitchell, olayı mahkemeye taşıdı. Mitchell’ın avukatı Gloria Allred, Baldwin ve yapımcıların “dikkatsiz” bir şekilde hareket ettiğini iddia ederek yapımcıları güvenlik protokollerine uymamakla suçlayan ifadeler kullandı.

Filmin senaryosunda “Baldwin’in ya da başka herhangi birinin silahı ateşlemesi gerektiğine dair herhangi bir bilgi olmadığı” ileri sürüldü. 

Büyük ilgi gören davada senaryoda olayın yaşandığı sahnede 3 yakın çekim planı belirlendiği ve bunların; Alec Baldwin’in gözlerine, diğeri omzundaki kan izine ve üçüncüsü de eli silah kılıfına uzanırken Baldwin’in gövdesine odaklanacak şekilde olduğu söylendi.

“RUS RULETİ OYNADI!”

Mamie Mitchell’in avukatı ateşlenen silah hakkında da Baldwin’in silahı kontrol etmediğini ve adeta bir Rus ruleti oynadığını söyledi. Davada; saldırı, kasıtlı olarak duygusal sıkıntı ve zarar verme suçlamaları yer aldı. Dava sonucu talep edilen tazminatın miktarı ise henüz bilinmiyor.

KAZA MI SABOTAJ MI?

Ünlü aktör Alec Baldwin, 21 Ekim’de Rust filminin çekimleri sırasında görüntü yönetmeni Halyna Hutchins‘i kaza sonucu öldürmüştü. Baldwin’in silahından çıkan kurşun sebebiyle yaşanan kaza sonrasında yer yerinden oynadı.

Halyna Hutchins‘in ölümüne sebep olan merminin silaha nasıl girdiği ise sosyal medyada tartışma konusu haline geldi. Setin silah sorumlusu Hannah Gutierrez-Reed’in baş süpheli olduğu olay sonrasında “Kaza mı yoksa sabotaj mı?” sorusu gündeme geldi. 

Dünya basınında büyük yankı uyandıran olayın sır perdesi yavaş yavaş aralanmaya başladı. Los Angeles Times‘a sızdırılan yeni belgelerde; kazaya sebep olan silahın nereden geldiği açıklandı.

“Rust” filminin silah sorumlusunun Gutierrez-Reed‘i öneren kişinin 51 yaşındaki bir silah uzmanı Seth Kenney olduğu öğrenildi ve Kenney’nin filme silahı temin eden şirketin sahibi olduğu açıklanan bilgiler arasında yer aldı.

Gazeteye açıklamalarda bulunan kaynaklar; Kenney’in bir nevi “Akıl hocası” olarak ekipte yer aldığını ancak kendisinin sette kimse tarafından görülmediğini söyledi. Ölümle sonuçlanan skandal kazada tüm oklar Seth Kenney‘e çevrildi.

ZEHİRLİ ÖRÜMCEK SKANDALI

Sosyal medyada günlerce konuşulan olayın ardından Rust filminin setinden bir facia haberi daha geldi. Sette yapım görevlisi olarak çalışan Jason Miller, zehirli bir örümcek tarafından ısırıldı. Apar topar hastaneye kaldırılan Miller’ın kolunu kaybetme riski olduğu öğrenildi. 

TRUMP KONUYA DAHİL OLDU! “O HASTA BİR ADAM”

Dünyaca ünlü aktör Alec Baldwin‘in Rust filminin çekimleri sırasında yaşadığı akıl almaz kaza, gündeme bomba gibi düştü. Görüntü yönetmeni Halyna Hutchins, Baldwin’in film için kullandığı silahtan çıkan kurşun sonucu yaşamını yitirmişti. Bunun üzerine tüm gözler setin silah sorumlusuna doğru çevrilmişti.

Setin silah sorumlusu Gutierrez-Reed avukatı aracılığıyla, kazanın olduğu gün silahı kontrol ettiğini söyleyerek “Asıl soru bu mermiyi oraya kim, neden koydu olmalı?” şeklinde şüpheli bir soru yöneltmişti. 

Bir radyo programına katılan Eski ABD Başkanı Donald Trump, yaşanan kazayla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Trump, Alec Baldwini hedef alarak “O hasta bir adam. Onunla ilgili bir sorun var. Onu yıllarca izledim. Muhabirlerle yumruk yumruğa kavga ediyor, O bir guguk kuşu. O bir deli. Demek istediğim, onu yıllardır görüyorum. Beni taklit etmenin kötü bir iş olduğunu düşündüm. Ve genellikle, böyle biri olduğunda, bilirsin, bence onunla bir ilgisi vardı.” ifadelerini kullandı.

Baldwin daha önce katıldığı bir Talk Show’da Trump’ın taklidini yapmasıyla çok konuşulmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir