Yaşam

Sinema oyuncusu İrfan Atasoy vefat etti!

Türk sinemasının ünlü simalarından olan oyuncu, yapımcı ve senarist İrfan Atasoy, dün akşam saatlerinde kalp krizi nedeniyle vefat etti. Doksan filmde rol alan 85 yaşındaki sanatçı Atasoy’un vefatı, sinema severleri ve yakınlarını yasa boğdu.

Türk sinemasına sayısız eserler kazandıran yapımcı, yönetmen ve oyuncu İrfan Atasoy, doğum gününde kalp krizi nedeniyle hayata gözlerini yumdu. ‘Dört Hergele’, ‘Kara Cellat’, ‘Belanın Kralı’, ‘Ölmek Var Dönmek Yok’, gibi yapımlarda yer alan 85 yaşındaki sanatçı Atasoy, doksan filmde izleyiciyle buluştu.

İRFAN ATASOY’UN CENAZESİ NE ZAMAN KALKACAK?

Yapımcı, senarist, yönetmen ve oyuncu olarak hafızalarda yer eden Atasoy’un cenazesi, bugün Levend Camii‘nde ikindi namazına müteakip kılınacak cenaze namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı‘na defnedilecek.

İrfan Atasoy

İRFAN ATASOY KİMDİR?

Sinemaya senaryo yazarı olarak adım atan İrfan Atasoy, 3 Şubat 1937’de Adana’da doğdu. İlk senaryosu 1961’de çekilen ‘Kahraman Üçler’ filmini yirmi yaşındayken yazdı.

Film senaryoları:

Aramızdaki Düşman (1964)

Kendi Düşen Ağlamaz (1969)

Zalim (1973)

Yapımcılık ve oyunculuk yaptığı filmler:

İnce Cumali (1967)

Ardından Bin Defa Ölürüm (1969)

Belanın Kralı (1971)

Beş Hergele (1971)

Kara Cellat (1971), Susuz Yaz (1973)

Gördüğün Yerde Vur (1975)

Hamal (1976)

1978 yılında sinemadan uzaklaşan Atasoy daha çok film ithalatı ve sinema salonu işletmeciliğine yoğunlaştı. Son olarak 2005 yılında Adana Altın Koza Film Festivali’nden Yaşam Boyu Onur Ödülü ile ödüllendirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir