Yaşam

Isıtmada kalorifer mi daha iyi klima mı? Hangi ısıtma yöntemi daha iyidir?

Şubat ayının soğuk etkileri devam ederken evimizin ısınma ihtiyacını karşılayacak seçimler yapmaya özen gösteriyoruz. Peki Isıtmada kalorifer mi daha iyi klima mı? Evlerde hangi ısıtma sistemi kullanılmalı? Kaloriferlerin avantajı ve dezavantajı nedir? Klimaların avantajı ve dezavantajı nedir? Klimaların faydaları nedir? Klimaların zararları nedir? İşte yanıtlar…

Kış aylarının soğuk etkisi yoğun bir şekilde hissedilirken bu dönemde evimiz için alternatif ısınma yöntemlerine başvuruyoruz. İhtiyaca ve isteğe göre pek çok farklı ısınma yöntemiyle sıcacık ve konforlu bir alan inşa edebilirsiniz. Dilerseniz elektrikli ısıtıcılar kullanabileceğiniz gibi soba, kalorifer ve klimalardan da faydalanarak ısınma ihtiyacınızı karşılamanız mümkün. Son zamanlarda birçok kişi hangi ısınma yönteminin daha avantajlı olduğunu arama motorlarında sorgulatıyor. Bütçe ve uzun ömürlü olması gibi birçok faktörü göz önünde bulundurarak doğru seçim yapılabilir. Gelin, ısınma sektöründe onlarca ürün arasından rağbet gören klima ve kaloriferlerin olumlu/olumsuz yönlerini birlikte öğrenelim.

KLİMALARIN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Klimaların en büyük sağladığı kolaylık her mevsim kullanıma uygun olmasıdır. Yaz ayları soğutma özelliği sayesinde yaşam alanlarında ferah bir ortam elde etmeyi sağlayan klimalar kış mevsiminde ise sıcacık bir etki oluşturuyor. Eğer evinizde klimaya yer verecekseniz dilediğiniz ayarda sıcaklık ve soğuklukta kullanabilirsiniz.

Klimaların bir diğer avantajı ise içerideki hava kirliliğini minimuma indirmesidir. Klimalardaki çeşitli filtreleme sistemleri ile toz, polen, mikrop, küf, sigara dumanı, kötü koku gibi birçok sağlığa zararlı etken havadan ayrıştırılmaktadır. Alerjik reaksiyonları tetikleyen hava kirliliğini azaltma özelliği bulunan klimalar, iç ortamda sağlıklı bir etki oluşturmaktadır.

Eğer evinizin boyutu küçükse klima sayesinde hızlı ve kolayca ısınma ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Klimalarla ihtiyaç halinde kısa sürede ortamı sıcacık yapmak mümkün.

Klimaların dezavantajlarına göz atacak olursak ilk olarak kuru hava oluşturması ciltte kuruluk, çatlama ve dökülme gibi bazı deformelere sebebiyet verebilir. Ayrıca klimaya direkt maruz kalmak kas tutulmaları ve yüz felcine de neden olabilir.

Klimalar doğru derecede kullanılmadığında vücudun ısı dengesine zarar vererek ani kilo almalarına da sebep olabilmektedir.

Öte yandan; eviniz büyükse klimalar tek bir alanı ısıtabildiği için diğer odalarınızın soğuk kalabilir. Bundan dolayı klimaların gücü, performansı, evde yaşayan kişi sayısı ve evin büyüklüğü oldukça önemlidir. 

KALORİFERLERİN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Kaloriferle ısınan evlerde evinizin boyutu önem arz etmemektedir. Evi tamamen ısıtma imkanı tanıyan kaloriferleri eğer bir oda da kullanmak istemezsin düğmesini çevirerek o odaya ısı gelmesine engel olabilirsiniz.

Kalorifer ve klima arasındaki en temel fark, kaloriferlerin yalnızca evi ısıtma özelliği bulunmaktadır. Klima gibi soğutma özelliği bulunmadığı için tamamen bir ısıtma sistemidir.

Isının kesilmemesi için mobilyaları kalorifer peteklerinin önüne yerleştirmemeye özen gösteririz. Bundan dolayı kalorifer petekleri evin dekorasyonunda tamamen özgür davranmayı kısıtlayabilmektedir.

Klimalar elektrikle, kaloriferler ise doğalgaz ile çalışmaktadır. Bundan dolayı bütçenizi de hesaba katarak bir seçim yapmanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir