Yaşam

İlber Ortaylı Netflix’te severek izlediği diziyi açıkladı televizyon dizilerini eleştirdi!

Ünlü tarihçi İlber Ortaylı televizyondaki diziler hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Televizyon dizileri hakkında “Büyük bir yozlaşma devrimi” diyen Ortaylı, internet platformu olan Netflix’te takip ettiği dizi hakkında da konuştu.

YouTube’da yayınlanan Candaş Tolga Işık‘ın sunduğu programa konuk olan ünlü tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı televizyonda ve Netflix’de izlediği dizileri eleştirdi. Dizileri yetersiz bulduğunu ve insanların artık evlerine çekildiğini söyleyen Prof. Dr. Ortaylı, yaşanılan devir için “Büyük bir yozlaşma devrimi” ifadelerini kullandı.

NETFLİX’DE İZLEDİĞİ DİZİ DE HATALAR GÖRDÜ

Netflix‘te yayınlanan ‘Kulüp’ dizisini sevdiğini ve takip ettiğini söyleyen tarihçi yazar İlber Ortaylı dizide, ses bakımından hatalar olduğunu belirterek televizyon dizilerine karşın, “Apayrı bir sekilis ayrı bir ton… Bu gibi bir dizi, film görmüyorum ben etrafımda. Onun için böyle şeyleri görmedikçe ve bunlar çoğalmadıkça o televizyon da çok yararlı olmuyor, canım düşmanı değilim yani” şeklinde konuştu.

TELEVİZYON SEYRETME ALIŞKANLIĞINDA TÜRKİYE BİRİNCİ SIRADA

En çok televizyon seyretme sıralamasında, günde yaklaşık 5 saat ile Türkiye’nin birinci sırada olduğu belirtilen programda İlber Ortaylı konu hakkında, “Yapacak bir şey yok, evimde televizyon yok, bir arkadaşıma gittiğim zaman ben de bir kaç saat oturuyorum, karşıya açıyorsun insanlar hep onu seyrediyor, bir tane politik tartışma en kolayı. Hep de aynı adamlar artık adamları öğrendik. Adamları çok iyi tanıyorlar canım, eşinden geçen sene ayrılmış, yok içki içermiş içmezmiş, işte bilmem neymiş. Adam ne diyor kimseyi ilgilendirmiyor niye ilgilendirsin, çünkü ilgilendirecek bir şey yok. Bu kadar basit” dedi.

“TEKNİK BAKIMDAN MÜKEMMEL KONU BAKIMINDAN FAKİR”

Televizyondaki dizileri eleştiren tarihçi yazar Ortaylı açıklamalarında, “Az çok dünyada televizyonlar nedir, programlar nedir görme şansım olmuştur. Hiçbirinde bu kadar bir fakirlik görmüyorum. Kanalı çeviriyorsun bir başka beş kişilik tim, onlar her akşam. Diziler hemen hemen artık aynı şeyler olmaya başladı. Teknik bakımından mükemmellik var ama konu bakımından fakirlik var. Türkiye bu kadar çok senaryoyu üretecek nüfusa ve kültürel birikime sahip değil henüz. Bu çok açık bir şey” ifadelerine de yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir