Yaşam

Zengin kadın erkeğe nafaka vermek zorunda mı? Yargıtay’dan şaşırtan karar

Son yıllarda artan boşanma davalarında en çok gündemi meşgul eden durum nafaka oldu. Hukuk mahkemelerinden beridir duyamaya alışık olduğumuz nafaka genellikle erkek tarafından kadına verilir. Ancak son olarak Eskişehir’de yaşanan bir boşanma davasında Yargıtay’ın verdiği karar herkesi şaşırttı.

Ayten T. ve eşi Yunus T. arasında yaşanan boşanma davası herkesi şaşırttı. Öncelikle bir kaç ay önce eşiyle tartışan Ayten T. mal paylaşımı nedeniyle evi terk ederek Fethiye’ye yerleşti. Boşanma davasında ise Yunus T. eşinin sürekli olarak habersiz evi terk ettiğini iddia ederek ayrıca estetiklere paralar harcadığını belirtti. Eskişehir 3. Aile Mahkemesinde görülen davada, iki tarafında aile birliğini sarsacak durumlar nedeniyle kusurlu olarak kabul edildi.

boşanma davası

Sabah gazetesinde yer alan habere göre; mahkeme ayrıca boşanma da Ayten T.’nin yüklü bir mal varlığına sahip olduğu, kira gelirinin 10 bin liranın üzerinde olduğu, erkeğin bu durumunun geçici olduğunu dikkate alan mahkeme, Yunus T.’nin lehine aylık 800 lira tedbir nafakası ile toptan 20 bin lira yoksulluk nafakası almasına hükmetti. Ancak yargıtaya giden dava da yargıtay Ayten T.’nin mali durumunun iyi olmasının, Yunus T. lehine tedbir nafakası tayinini haklı kılmayacağından bahsedilen kararda, bu husus nazara alınmadan koca yararına tedbir nafakası tayin edilmesinin doğru bulunmadığı belirtilerek, hükmün bozulmasına karar verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir