Yaşam

ABD’deki Oscar ödüllü ilk siyahi aktör yaşamını yitirdi

ABD’de en iyi oyuncu seçilen aynı zamanda ilk siyahi aktör olarak bilinen Sidney Poitier, 94 yaşında hayata gözlerini yumdu. ABD’nin Miami kentinde 1927 tarihinde doğan başarılı sinema oyuncusunun ölüm haberi yetkililer tarafından doğrulandı.

En iyi oyuncu Oscar‘ını kazanan ilk siyahi oyuncu Sidney Poitier 94 yaşında vefat etti. Bir süredir Bahamalar’da yaşayan usta oyuncu Poitier, Hollywood dünyasındaki “renk” engelinin aşılmasında, en önemli isimlerden oldu.

SİDNEY POİTİER KİMDİR?

“Lilies of the Field” filmindeki rolüyle ilk defa bir siyahi olarak sinema tarihine geçen Sidney Poitier 1964’te en iyi erkek oyuncu Akademik Ödülü’ne layık görülmüştü. 1967’de rol aldığı Katharine Hepburn ve Spencer Tracy filmlerde ise ününe ün katarak dünya sinema tarihine adını yazdırdı. 1997’de emekli olan başarılı oyuncu 2007 yılına kadar Japonya’da yerleşik olmayan Bahama Büyükelçisi görevini üstlenmişti.

“OLAĞANÜSTÜ BAŞARILI BİR SANATÇI VE İNSAN”

Siyahi oyuncu “olağanüstü başarılı bir sanatçı ve insan” olarak 2002’de Fahri Akademi Ödülü’ne layık görüldü. Başarılı oyuncuya 2009 yılında ise ABD eski Başkanı Obama tarafından Başkanlık Özgürlük Madalyası taltif edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir