Yaşam

Brokoli hangi mevsimde ve ayda yetişir? Brokoli ne zaman yenir?

Brokoli, insan sağlığına birçok faydası bulunan yiyeceklerden biridir. Lezzet bakımından sofraların vazgeçilmezi olan brokoli kış aylarında çok tüketilmektedir. Yeşil gövdeli bir sebze olan brokoli hangi mevsimde ve ayda yetişir? İşte brokoli hakkında merak ettiğiniz tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Brokoli, antioksidan bakımından oldukça zengin oldukça zengin sebzeler arasında yer alıyor. Özellikle et yemeklerin yanına yakışan brokoli çiğ ve pişmiş şekilde tüketilir. Lezzetli ve doyurucu güçlü bir besin olan brokoli Lahana familyasına ait bir bitki türüdür. Yemeklerin yanında sebze işlevi gören brokoli kış aylarında en çok tercih edilen besinlerden birisidir. Küçük bir ağaca benzeyen brokoliyi hafif buharlanarak hazırlanması en pratik ve ideal tüketme yöntemi olarak bilinir. Sağlıklı bir sebze olduğu için internette hangi mevsimde yetiştiğine dair araştırmalar yapılmaktadır. İşte brokoli yetiştirme ile ilgili cevaplar:

BROKOLİ HANGİ BÖLGEDE YETİŞİR?

Ülkemizde en çok tüketilen sebzelerden biri olan brokoli anavatanı Akdeniz Bölgesi olarak biliniyor. Yeşil renkli olgunlaşmamış çiçek taslakları oluşturan brokoli çeşitlerine ‘calabrese’ olarak isimlendirilir. 

brokoli hangi mevsimde yetişir

BROKOLİ HANGİ MEVSİMDE YETİŞİR? 

Brokoli sebzesini 4 mevsim boyunca bulmak mümkün. Ancak uzmanlar kış mevsiminde tüketilmesinin daha doğru olduğunu belirtiyor. Vücut direncini arttıran ve insan sağlığına faydaları saymakla bitmeyen brokoliyi; Ekim, Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında bolca tüketebilirsiniz. 

brokoli ne zaman yenir

BROKOLİ NE ZAMAN TOPLANIR? 

  • Brokoli ilkbahar ve sonbahar mevsiminde ekilmektedir.
  • İlkbahar aylarında ekilen brokoli yaz mevsiminde hasat yapılır.
  • Sonbaharda ekilen brokoli ise kış aylarında hasat edilmektedir.
  • Ayrıca brokoli ekimi yapıldıktan 3 ay sonra toplama işlemi yapılır.

brokoli hangi ayda yetişir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir