Yaşam

Tesettürlü mayo giyen kız kardeşleri havuzdan çıkarana hapis cezası!

Mersin’de, 9 ve 13 yaşındaki 2 kız kardeşi tesettürlü mayo ile girdikleri oturdukları sitenin havuzdan, “Yasak” olduğu gerekçesiyle çıkaran kadın site yöneticisi, 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mersin’in Erdemli ilçesinde yaşayan Hülya B. 2 yıl önce kızları Berra B. (13) ve Azra B.’yi (9), oturdukları sitenin ortak havuzuna gönderdi. İki kardeş neşe içinde yüzüp eğlenirken, iddiaya göre sitenin yönetim kurulu başkanı Belgüzar Özmutlu, kızları “Tesettürlü mayolu” oldukları için, “Yasak” diyerek havuzdan çıkardı.

Erdemli 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın son duruşmasında mütalaa veren duruşma savcısı, sanıkların her ne kadar “Nefret ve ayrımcılık” suçlarından cezalandırılmaları istense de, gerçekleşen suçun, “İnanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme” suçlarını kapsadığını belirterek sadece sanık Belgüzar Özmutlu’nun 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırmasını talep etti. Suçlamayı kabul etmeyen Özmutlu ise sitenin yönetim kurulunun açık havuza tesettürlü mayo ile girmeyi yasakladığını ve alınan kararı onu anne Hülya B.’ye bildirdiğini öne sürdü.

Davayı sonuçlandıran mahkeme, site yöneticileri Ceyhun Çelebi, Hüseyin Sakar ve Tayfun Sökmen’in olayda herhangi bir kasıtlarının olmadığını belirterek beraatlarına, Belgüzar Özmutlu’yu ise “İnanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme” suçundan bir yıl hapis cezasına çarptırdı. Bu cezayı daha sonra 10 aya indiren mahkeme, ardından hükmün açıklanmasını geri bırakılmasına ve sanığın 5 yıl süre ile denetime tabi tutulmasına hükmetti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir