Yaşam

Petek neden ısınmaz? Temizlenen petek neden ısıtmaz? Kombi çalışıyor petekler ısınmıyorsa…

Kış mevsimiyle birlikte ısınmamızı sağlayan petekler bazı nedenlerden dolayı çalışmaz. Evin her odasında yer alan peteklerin ısıtması sağlamak ve kombiyi doğru ayarlamak çok önemlidir. Peki peteklerin ısınmamam nedeni nedir, temizlenen petekler neden ısıtmaz? Bütün bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Her yıl düzenli olarak bakımı yapılması gereken petekler soğuk havalarda odalarını ısıtmaya yarayan kalorifer peteklerine denir. Peteklerin içi zamanla kir ve pas dolar ve bu durum ısınma performansını ve kombinin çalışmasını olumsuz yönde etkiler. En dikkat çeken problemde kombinin derecesini yükselttiğinizde bile gereken ısınmayı sağlamayıp faturanız kabarık gelmesine sebep olmaktadır. İşte kış mevsiminde ısınma sorunu çıkaran peteklerin ile ilgili bilinmesi gerekenler…

PETEKLER NEDEN ISITMAZ?

Kış mevsimine girdiğimiz dönemde yaşanan petek ısınmamam problemini çözmek ve ona göre kalorifer ayarları yapmak gerekiyor.

Petek içerisinde zamanla biriken hava ve kirli su petek üzerinde ısıtma problemi yapabilir. Bu ve bunun gibi sorunlar peteklerin kirli su ve hava birikmesine neden olur. Bu da peteklerin ısıtmasını önemli ölçüde azaltmaktadır.

Peteklerin ısınmasını sağlayan sıcak suyun doğru şekilde kombiden peteklere gelip gelmediğini kontrol etmek gerekiyor.

Peteklerin ısınmamasının en temel nedenlerinden biri peteğe sıcak su gelmemesi ya da gelen suyun sıcaklığının yeterli olmamasıdır. 

petekler neden ısıtmaz

TEMİZLENEN PETEK NEDEN ISITMAZ?

Kalorifer peteklerinin temizlenmesi bakımı ve havası alınmasına rağmen çalışmıyorsa birkaç sebebi bulunuyor. 

 • Peteklerin havası alındığı halde içinde hava kalmış olabilir. 
 • Kombi pompasının yetersiz gelmesi
 • Tesisat borularının ters bağlanma durumu meydana gelebilir
 • Petek içinde ya da tesisat kısmında tıkanıklık olabilir.
 • Bu gibi sorunlar için mutlaka bir uzman desteği alın. dan kaynaklı olarak temizlenmiş olan peteklerde dahil ısıtma problemi söz konusu olabilir.

PETEKLERİN HAVASI NASIL ALINIR?

 • Peteklerin havası, kombi çalışıyor konumdayken alınmalıdır. Fakat bu işlem yapılırken birisinin kombiye sürekli su takviye etmesi gerekebilir.
 • Peteklerin üst kısmında hava alma için pürjör bulunur. Evde bulunan düz tornavida ile peteğin üst kısmında yer alan purjor kısmının saat yönünde çevirin.
 • Sıcak su gelene kadar içeride bulunan havayı boşaltın.
 • Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey Pürjör açılırken saatin ters yönünde açılmalı ve saat yönünde kapanması gerektiğidir.
 • Hava alma işlemi yapılırken peteklerin vanalarının açık konumda olması gereklidir.
 • Hava alma işlemi yapılırken tesisattaki su basıncı düşecektir.
 • Kat kaloriferi, kombi tesisatındaki su basıncının 0,7 bar ile 1,5 bar arasında olmasına dikkat ediniz.

peteklerin havası alınmazsa ne olur

PETEKLERİN ALTI ISINMIYORSA!

Peteklerin altı ısınmıyor olması farklı bir sebebi vardır. Eğer altı ısınmıyorsa peteğin içindeki kanallarda tıkanıklık olduğunu gösterir.

Bu yüzden, bir uzman desteği alınmanız gerekiyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir