Yaşam

Hangi film mutlaka izlenmeli? Ölmeden önce mutlaka izlenmesi gereken filmler nelerdir?

Kış aylarında ailemiz ve sevdiklerimizle keyifli anlar yaşamanın en kolay yolu birlikte güzel bir film gecesi organize etmek. Peki, gelmiş geçmiş en güzel filmler hangileridir? Ölmeden önce mutlaka izlenmesi gereken filmler nelerdir? Dünyanın en iyi filmleri hangileri? Hangi film mutlaka izlenmeli? Sinema tarihinin en iyi filmleri hangileri? En çok izlenen filmler hangileri? Efsane filmler hangileri? İşte yanıtlar

Yoğun iş temposu ve ev işlerinden arta kalan zamanda kendimizi mutlu edecek aktivitelere şans verebiliriz. Kimi zaman deniz kenarında huzurlu bir kahvaltı kimi zaman da tarihi dokuları keşfe çıkabileceğimiz gezi rotaları bu aktivitelerin başında geliyor. Ancak bu soğuk kış günlerinde belki de yapılacak en güzel şey yumuşak bir battaniyenin altına kıvrılıp muhteşem bir film izlemek! Akşam yemeğinden sonra çoluk çocuk toplanıp mis kokulu patlamış mısır ya da sıcak çikolata eşliğinde gelmiş geçmiş en iyi filmleri izleyerek kendinize özel bir sinema gecesi düzenleyebilirsiniz. Gelin, ölmeden önce mutlaka izlemeniz gereken filmlere birlikte göz atalım.

ESARETİN BEDELİ

Ölmeden önce mutlaka izlenmesi gereken filmler denildiğinde herkesin aklına ilk olarak Esaretin Bedeli gelmektedir. Dünyaca ünlü yıldız oyuncular Tim Robbins ve Morgan Freeman‘ın başrolünde yer aldığı film, 1994 yapımı. 

Stephen King’in Rita Hayworth ve Shawshank’in Kefareti adlı novellasından uyarlanan film, masumiyetini iddia etmesine rağmen karısını ve sevgilisini öldürdüğü gerekçesiyle 20 yıl boyunca hapis yatan bankacı Andy Dufresne’in başından geçen olayları anlatıyor. Tüm zamanların en beğenilen sinema filmi unvanına sahip olan Esaretin Bedeli’ni izlerken gözyaşlarınıza hakim olamayacaksınız.

FORREST GUMP

1986 yılında Winston Groom tarafından aynı adla yayımlanan romandan esinlenerek çekilen Forrest Gump, her sahnesiyle sinema severlerin takdirini kazanmıştır. Öğrenme güçlüğü yaşayan ancak atletik olarak inanılmaz yeteneklere sahip olan Forrest Gump’ın hikayesini anlatan film, her sahnesiyle sizi kendine hayran bırakacak.

Tom Hanks‘in muhteşem oyunculuğunu gözler önüne seren filmde kimi zaman ağlayacak kimi zaman da kahkahalarınıza engel olamayacaksınız. 1994 yapımı film, üzerinden yıllar geçmesine rağmen tüm dünyada en çok izlenen filmler arasına adını yazdırmayı başardı.

THE PİANİST 

Gerçek bir hikayeyi gözler önüne seren Piyanist, 1930’lar Polonya’sının başarılı piyanist ve bestecilerinden biri olan Yahudi kökenli Władek Szpilman’ın hikayesini anlatıyor. Adrien Brody‘nin başrolünde yer aldığı film “Müzik tutkusuydu. Hayatta kalmak başyapıtıydı.” sloganıyla tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. 

Her sahnesinde umut ve gözyaşlarının iç içe geçtiği bu başyapıt, geçmiş tarihte hayatta kalma mücadelesinin en özel yansımalarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

INCEPTION

Eğer “Öyle bir film izleyeyim ki her sahnesiyle beni ekran başına kilitlesin” diyorsanız Inceptıon tam da size göre!  Christopher Nolan tarafından yazılan ve yönetilen bilimkurgu türündeki filmin başrolünde Leonardo Di Caprio yer alıyor. 

Dom Cobb isimli yetenekli bir hırsızın yaşadıklarını ele alan Inceptıon, bilinçaltının derinliklerinde yolculuk eden bir adamın yaşadıklarını anlatıyor. 2010 yapımı film bu zamana kadar gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında yer alıyor.

YEŞİL YOL

1999 yapımı dram filmi Yeşil Yol, oldukça iri bir adam olan John Coffey’nin iki küçük kızı tecavüz ederek öldürmek suçundan idama mahkûm edilme sürecini anlatıyor. Tom Hanks ve David Morse‘un başrolünde yer aldığı film, her sahnesiyle sizi hem şaşırtacak hem de duygu seli yaşatacak.

Birçok ödül kazanan Yeşil Yol, akıcı hikayesi ve muhteşem oyunculuk performanslarıyla gelmiş geçmiş en iyi filmler arasına adını altın harflerle yazdırmıştır.

PRESTİJ 

Christopher Priest’in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan Prestij, önceden birlikte çalışan iki sihirbazın daha sonra rekabete hatta düşmanlığa dönüşen öyküsünü gözler önüne sermektedir. Hugh Jackman ve Christian Bale‘nin başrolünde yer aldığı filmde, çözülemeyen sihirbazlık numarasını izlerken büyük bir kafa karışıklığına düşebilirsiniz.

2006 yapımı Prestij, seyircinin aklını ve algısını zorlayan ve açıklanması zor pek çok sahneyle en iyi filmler arasına adını yazdırmayı başarmıştır. Eğer heyecan dolu dakikaların yaşandığı bir film izlemeyi düşünürseniz mutlaka Prestij’e şans vermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir