Yaşam

Yorgan seçerken nelere dikkat edilmeli? Yorgan modelleri nelerdir? Hangi yorgan sıcak tutar?

Soğuk gecelerin kurtarıcısı yorganlar, doğru bir şekilde seçildiğinde konforlu bir uyku süreci geçirmemize yardımcı olur. Peki, yorgan alırken nelere dikkat edilmeli? En sağlıklı yorgan türü hangisi? Yorgan modelleri nelerdir? Hangi yorgan sıcak tutar? Kış içine en iyi yorgan hangisidir? İşte merak ettiğiniz her şeyi sizler için açıkladık…

Kış aylarının gelişiyle soğuk havalar da kendini göstermeye başladı. Havaların serinlemesiyle evimizde pek çok değişikliğe yer vermeye başladık. Özellikle daha kalın ve sıcak tutan kıyafetlerimizi dolaplarımıza yerleştirerek mevsim geçişlerine uyum sağlamaya çalışıyoruz. Bunun yanı sıra; havaların serinlemesi battaniye ve yorganların da yeniden hayatımıza girmesi anlamına geliyor. Günümüzün yüzde 30’luk sürecinde uykuda olduğumuzu düşünürsek uyku sürecinin kaliteli olmasına özen göstermeliyiz. Bunun için de doğru yorgan seçimi oldukça önemlidir. Gelin, yorgan seçerken dikkat edilmesi gereken detayları birlikte öğrenelim.

YORGAN ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Yorgan seçerken en çok dikkat edilmesi gereken nokta; yatak boyutu ve kişi kapasitesi olmalıdır. Yorganlar; tek kişilik, çift kişilik ve bebek yorganı olacak şekilde 3 ayrı kategoriye ayrılmaktadır. Bundan dolayı yatağınızın kaç kişilik olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Ayrıca yorganınızın yataktan 20 cm daha geniş olması oldukça önemlidir. Yanlış boyutlarda seçilen yorganlar hem rahatlığınızı bozacak hem de estetik bir görünümden yoksun bakış açısı oluşturacaktır. 

Sonraki adımda doğru kumaş türünde yorgan seçmeye özen göstermelisiniz. Çünkü bazı kişilerin alerjik reaksiyon gösterme eğilimi olduğu için böyle durumlarda anti alerjik yorganlara şans vermeyi deneyebilirsiniz. 

Seçeceğiniz yorganın terletmemesine de önem vermeniz gerekiyor. Bunun için de hava alan bir yorgan seçerek terleme sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. 

YORGAN MODELLERİ NELERDİR?

Bulunduğunuz alanda oda sıcaklığı da yorgan seçiminde oldukça etkilidir. Hem odanızın ısısına hem de rahatlığınıza uyum sağlayacak yorgan modelleri ile kaliteli bir uyku geçirebilirsiniz. 

İpek yorganlar, hafif ve yumuşak yapısıyla en çok tercih edilen yorgan türlerinden biridir. Antialerjik özelliği bulunan İpek yorganlar, terleme sorununu da ortadan kaldırmaktadır. İpe yorganların en büyük dezavantajı fiyatlarının yüksek olmasıdır.

Yün yorganlar, sıcak yapısıyla özellikle soğuk gecelerde sıklıkla tercih edilmektedir. Soğuk iklimli bir bölgede yaşıyorsanız mutlaka yün yorganları değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Ancak yün yorganların en büyük dezavantajı ağır ve kalın olmasıdır. Ağır yapısı uyku sırasında rahat hareket etmenize engel olabilir.

Kaz tüyü yorganlar, ısı tutma kapasitesi oldukça yüksek yorganlardır. Hafif ve yumuşak yapısıyla konforlu bir uykuya olanak tanıyan Kaz tüyü yorganlar, gıdık tüyü ve sırt tüyü olmak üzere iki çeşidi vardır.

Pamuk yorganlar, içerisine hava hapsetme özelliği bulunduğu için yalıtım konusunda üst düzey bir performans sergilemektedir. Yorgan modelleri arasından da en sık tercih edilen de pamuk yorganlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir