Yaşam

Kış dekorasyonunda hangi çiçekler kullanılmalı? Kışın evde bakılabilecek bitkiler

Sıcak havaları seven çiçekler olduğu kadar serin ve soğuk havalarda yeşeren çiçekler de bulunmaktadır. Kış mevsiminde evinizi dekore ederken bu çiçeklere şans verebilirsiniz. Peki, kış dekorasyonunda hangi çiçekler tercih edilmeli? Kışın büyüyen çiçekler hangileridir? Kış mevsiminde yetişen çiçekler nelerdir? Dekorasyonda kışın hangi çiçekler kullanılmalı? Evde bakılabilecek kış çiçekleri nelerdir? İşte yanıtlar…

Aralık ayının son günlerine adım adım yaklaşırken soğuk kış günlerini de hem dışarıda hem de evimizde hisseder olduk. Mevsimin değişmesiyle beraber yaşam alanlarımızda da birçok değişik dokunuşlarla konfor ve şıklığı yakalamaya çalışıyoruz. Kışı yansıtan tekstil ürünleri ve mobilyalar evlerde kendilerine yer bulurken doğanın zenginliğini gözler önüne seren bitkilerden de vazgeçmek zorunda değiliz. Neşe saçan görüntüsüyle huzurlu bir ortam şekillendiren kış çiçeklerini evin her köşesinde değerlendirebilirsiniz. Gelin, kış mevsiminin en güzel çiçeklerine birlikte göz atalım.

KIŞ DEKORASYONUNDA HANGİ ÇİÇEKLER TERCİH EDİLMELİ?

Kış aylarında hem iç mekanda hem de balkon ve teras gibi dış mekanlarda çiçeklerle hoş bir bakış açısı yakalayabilirsiniz. Rengarenk ve mis kokulu çiçekler hem stresinizi azaltacak hem de şıklığıyla misafirlerinize göz alıcı bir görünümü sunacak. 

SIKLAMEN ÇİÇEĞİ

Doğal kayalıklar ve ormanlık alanlarda yetişen Sıklamen Çiçeği, kış mevsimi geldiğinde eşsiz görünümüyle yaşam alanlarımıza dahil oluyor. Ilık havaları seven bu çiçek kırmızı, beyaz ya da pembe renkleriyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Soğanlı bir bitki olan sıklamen çok fazla su sevmediği için çiçek ve yapraklarını değil köklerini sulamaya özen göstermenizi tavsiye ederiz. 

Sıklamen çiçeği özellikle balkon, teras ve mutfaklarda hoş bir bakış açısı sağlamaktadır.

YASEMİN ÇİÇEĞİ 

“Jasminum” ismiyle de bilinen Yasemin Çiçeği, bakımının kolay olmasıyla çok sık tercih edilmektedir. Genellikle beyaz ve sarı renklerde olan bu çiçek aynı zamanda mor ve pembe olarak da bulunabilmektedir. Bulunduğu ortamın hoş ve ferah kokmasını sağlayan Yasemin Çiçeği 10 derece ve altında rahatlıkla çiçek açmayı sürdürür.

Bu güzel çiçeği evinizde aydınlık ancak direkt güneş ışığı almayan yerlere koyabilirsiniz. 

SÜMBÜL ÇİÇEĞİ

Her mevsim çiçek açabilme özelliği bulunan Sümbül, direkt güneş ışığından hoşlanmadığı için kış aylarında evlerinize farklı bir doku katabilir. Mis gibi kokusuyla bulunduğu alana huzur katan bu çiçek kış aylarında en fazla haftada bir kere sulanmalıdır. 

Ancak rüzgara ve hava akımlarına karşı dirençsiz bir yapısı olduğu için sümbülü balkon ve teraslarda kullanmamanızı tavsiye ederiz.

ORKİDE ÇİÇEĞİ

Zarafetin temsili olan Orkide, tüm dünyada en sevilen çiçeklerin başında geliyor. Boyları 1 metreye kadar uzanan Orkide, serin ve ılık havalardan hoşlanmaktadır. Haftada bir kere sulanması yeterli görülen bu çiçeği kış aylarında salonlarınızın dekorasyonunda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Hassas olmasıyla da bilinen Orkideler direkt gün ışığından hoşlanmadığı için mutlaka yarı gölge ortamlarda bakımını yapmaya özen gösterin.

KASIMPATI ÇİÇEĞİ

Soğuk ve sert havalarda bile direnç gösteren Kasımpatı, hem iç mekanlarda hem de dış mekanlarda estetik bir bakış açısı yakalamanıza yardımcı olur. Mor, beyaz, pembe, sarı ve kırmızı renkleriyle görsel bir şölen sunan Kasımpatı, çok su isteyen bitkilerin başında gelmektedir. 

Kasımpatı çiçeğinde en dikkat etmeniz gereken nokta fazla soğuk ve sıcak su ile çiçeğinizi sulamamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir