Yaşam

Napolyon’un eşi Josephine’in milyonluk taçları rekor fiyata satıldı!

Ünlü Fransız İmparator Napolyon Bonaparte’ın ilk eşi İmparatoriçe Josephine’e ait iki taç açık arttırmada rekor fiyata satıldı.

Fransa tarihinin en önemli İmparatorlarından Napolyon Bonaparte‘ın ilk eşi Josephine’e ait olduğu düşünülen iki taç, Sotheby’s Müzayede Evi tarafından açık artırmaya çıkarıldı. 150 yıldır Britanyalı bir koleksiyonerin özel koleksiyonunda yer alan iki taç, 576 bin sterline alıcı buldu.

Akik taşlarla bezenmiş altın emaya taç açık arttırmada 450 bin sterlin yani 8 milyon liraya satılırken; daha sade olan diğer taç ise 126 bin sterlin yani 2.2 milyon liraya satıldı. 

Milyonluk taçların “parure” adı verilen birbiriyle uyum içerisinde ve birlikte takılması amacıyla oluşturulan mücevher takımının parçası olduğu ifade edildi. Mavi vurgulu altın ve kırmızı akik oymalı taçların, uyumlu küpeleri, kemer süsü ve tarağıyla birlikte satın alan kişilere verileceği öğrenildi.

“Josephine antika koleksiyoncusu olmaktan daha fazlasıydı” şeklinde söze başlayan Sotheby’s mücevher departmanı yöneticisi Kristian Spofforth, “Josephine, Paris’i ve dünyayı saran yepyeni bir moda yarattı” ifadelerini kullandı.

Taçları satın alan kişilerin kimliğine ilişkin ise henüz bir bilgi verilmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir