Yaşam

Nizamülmülk kimdir? Nizamülmülk gerçek adı nedir? Nizamülmülk ne demek?

Ekranların sevilen dizisi Alparslan: Büyük Selçuklu’da Alparslan karakterinin baş veziri olan Nizamülmülk seyirciler tarafından merak konusu haline geldi. Peki, Nizamülmülk ne demek? Nizamülmülk kimdir, gerçek adı nedir? Nizamülmülk ne zaman öldü? Nizamülmülk hayatı ve ölümü hakkında tüm merak edilen detaylar…

Başrollerinde Fahriye Evcen ve Barış Arduç’un yer aldığı fenomen dizi “Alparslan: Büyük Selçuklu” yeni sezona iddialı bir başlangıç yaptı. Büyük Selçuklu Devleti dönemine ışık tutan dizi, kısa sürede geniş bir hayran kitlesine ulaşarak alkış topladı. Diziyi yakından takip eden izleyiciler tarihi karakterler hakkında sık sık arama motorlarında araştırma yapıyor. Özellikle dizide dikkatleri üzerine toplayan Alparslan’ın baş veziri Nizamülmülk en çok merak edilen konuların başında geliyor. İşte Nizamülmülk’e dair merak edilen her şeyi sizler için detaylı bir şekilde açıkladık.

NİZAMÜLMÜLK KİMDİR? NİZAMÜLMÜLK GERÇEK ADI NEDİR? 

Asıl adı Ebu Ali Kıvamuddin Hasan bin Ali bin İshak et-Tûsî olan Nizamülmülk, Büyük Selçuklu Devleti’nin baş veziri olarak bilinmektedir. Aynı zamanda Siyasetname isimli ünlü eserin de yazarı olan Nizamülmülk, Alparslan ve Melikşah dönemlerinde vezirlik yapmıştır.

10 Nisan 1018 yılında İran’ın Horosan bölgesinin Tus şehrinde dünyaya gelen Nizamülmülk, 14 Ekim 1092 yılında hayatını kaybetmiştir. İlk devlet görevini Gazne sultanları için yapan Nizamülmülk, daha sonra Gazneliler Horosan valisi olmuştur. 

1064 yılında Büyük Selçuklu Devleti’ne vezir olarak atanan Nizamülmülk, Sultan Alp Arslan ve Melikşah dönemlerinde vezirlik yapmıştır.

NİZAMÜLMÜLK NE DEMEK?

Nizamülmülk’ün isminin anlamı pek çok kişi tarafından en çok merak edilen konuların başında geliyor. Memleketin nizamların kurucusu anlamını taşıyan “Nizamülmülk” ismi Abbâsî halifesi Kâim bi Emrillah tarafından verilmiştir. “Nizamülmülk” kelime anlamıyla “devletin düzeni” olarak adlandırılmaktadır.

NİZAMÜLMÜLK NE ZAMAN ÖLDÜ? NİZAMÜLMÜLK NASIL ÖLDÜ?

Büyük Serlçuklu Devleti’nin veziri olan Nizamülmülk,1092 yılında bir Haşhaşî fedaisi tarafından suikaste uğrayarak öldürülmüştür. Hançer ile öldürülen Nizamülmülk’ün mezarı İran’ın İshafan kentinde bir türbede yer almaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir