Yaşam

Kadir İnanır kimdir? Kadir İnanır nereli, Kadir İnanır kaç yaşında?

Yeşilçam’ın usta oyuncusu ve yönetmen Kadir İnanır’ın hayatı oldukça merak ediliyor. Fatsa doğumlu sanatçının hayatı, oynadığı dizi ve filmler, yaşı ve hakkında merak edilen her şey haberimizde…

Fatsa’da doğan Kadir İnanır, ailesinin en küçük çocuğudur. İlkokul ve ortaokulu Fatsa’da alırken, birçok okul gösterisinde oyunculuk yeteneğini gösterdi. Yatılı olarak okuduğu İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nin ardından Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema bölümünde okudu. 

1967 yılında Ses dergisinin düzenlediği “Sinema Artisti Yarışması”nda finale kaldı ve 1968 düzenlenen Saklambaç gazetesinin “Fotoroman Artisti Yarışması”nda da birinci oldu. Bir süre fotoromanlarda oynadıktan sonra, ilk oyunculuğunu ‘Yedi Adım Sonra’ (1968) adlı filmde ufak bir rolle gerçekleştirdi. İlk kez başrolde ise Atıf Yılmaz’ın yönettiği ‘Kara Gözlüm’ (1970) filminde Türkan Şoray ile rol aldı. 

ROL ALDIĞI YAPIMLAR

Türkan Şoray ile daha sonrasında da birçok projede yer alarak Türk sinemasının erkek jönleri arasında yerini aldı. Zamanla daha nitelikli projelerde yer almaya başladı. Yine Atıf Yılmaz‘ın yönettiği ‘Utanç’ (1972), ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ (1977) ve ‘Bir Yudum Sevgi’ (1984); Ömer Kavur‘un yönettiği ‘Ah Güzel İstanbul’ (1981), ‘Kırık Bir Aşk Hikayesi’ (1981) ve ‘Amansız Yol’ (1985), Şerif Gören‘in yönettiği ‘Tomruk’ (1982), ‘Sen Türkülerini Söyle’ (1986) ve ‘Katırcılar’ (1987), Erdoğan Tokatlı‘nın yönettiği ‘Suçumuz İnsan Olmak’ (1986) ve ’72. Koğuş’ (1987), Zeki Alasya‘nın yönettiği ‘Dikenli Yol’ (1986), Zafer Par‘ın yönettiği ‘Yedi Uyuyanlar’ (1988), Melih Gülgen‘in yönettiği ‘Tatar Ramazan’ (1990) ve ‘Tatar Ramazan Sürgünde’ (1992) bu filmler arasındadır.

5. Altın Koza Film Festivali’nde başrolünü Filiz Akın’la paylaştığı ‘Utanç’ (1973) adlı filmle “En İyi Erkek Oyuncu” seçilen İnanır, başrollerini Fatma Girik, Serpil Çakmaklı, Nur Sürer, Erdal Özyağcılar ile paylaştığı 1985 tarihli ‘Yılanların Öcü’ adlı Şerif Gören filmiyle ise 1986 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünün sahibi oldu. Kadir İnanır, 1990’da Medcezir Manzaraları adlı film ile 3. Ankara Film Festivali’nde de “En İyi Erkek Oyuncu” dalında ödülün sahibi oldu.

Son dönem Türk sinemasında 2000 yapımı ‘Komser Şekspir’ adlı Sinan Çetin filminde yer alan usta oyuncu, 24 yıl aradan sonra 2003 yılında ‘Gönderilmemiş Mektuplar’ adlı filmde Türkan Şoray ile yeniden bir araya geldi. İkili, bu filmle de büyük ilgi topladı.

2005 yılında Memduh Ün ve Tunç Başaran’ın yönettiği, Fatma Girik ile birlikte başrollerini paylaştığı, ‘Sinema Bir Mucizedir’ adlı yapımda oynadı. Oynadığı filmlerin içeriği konusunda da etkili olan İnanır genellikle onurlu, özverili ve güçlü erkek tiplerini canlandırmıştır. Toplam 182 sinema filminde ve 7 televizyon dizisinde rol alan İnanır’ın en uzun soluklu dizisi ‘Marziye’ adlı yapım oldu. 1995-1996 yılları arasında Kanal D’de yayınlanan ‘Böyle Gitmez’ adlı bir haber programının sunuculuğunu yaptı.

ÖZEL HAYATI

Sosyoloji, ekonomi ve siyasetle de ilgilenen ve hiç evlenmeyen Kadir İnanır’ın kurbağa (göden) koleksiyonu bulunuyor. Bu koleksiyonu, Hekimoğlu Türküsü Ümit Tokcan’la birlikte derlemiştir.

Şubat 2012’de bel fıtığı ameliyatı olan İnanır, ardından akciğerlerinde görülen bir tümör nedeniyle bir operasyon daha geçirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir