Yaşam

Dolmabahçe Sarayı nerede, ne zaman yapıldı? Dolmabahçe Sarayı’na nasıl gidilir?

Zengin mimarisi ve göz alıcı dokusuyla görenleri kendine hayran bırakan Dolmabahçe Sarayı, İstanbul’un en özel yapılarından biri. Peki, Dolmabahçe Sarayı nerede, ne zaman yapıldı? Dolmabahçe Sarayını hangi padişah yaptırdı? Dolmabahçe sarayının bölümleri nelerdir? Dolmabahçe sarayı ziyaret saatleri ve giriş ücretleri ne kadar? Dolmabahçe sarayına nasıl gidilir? Dolmabahçe sarayı özellikleri nedir? işte cevaplar…

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul, yüzyıllık tarihi, zengin kültürel dokusu ve göz kamaştıran manzaralarıyla adeta saklı bir cevher. Eşsiz bir atmosferi içerisinde barındıran bu kent, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste kucak açıyor. Şehrin bir tarafında mavi ve yeşilin ahenkle dans ettiği manzaralar; diğer tarafında ise etkileyici mimari örnekleri yer alıyor. İstanbul’da gezilecek yerler denildiğinde akla ilk olarak Dolmabahçe Sarayı gelmektedir. Denizin kenarında beyazın en ihtişamlı halini sergileyen Dolmabahçe Sarayını gelin birlikte keşfedelim.

DOLMABAHÇE SARAYI NEREDE?

İstanbul’un göz bebeği Dolmabahçe Sarayı, Avrupa Yakasındaki Beşiktaş ilçesinde yer almaktadır. Boğazın serin sularının kıyısında konumlandırılan saray, Üsküdar ve Kuzguncuk’un hemen karşısında ziyaretçilerini beklemektedir. Ulaşımı oldukça kolay olan Dolmabahçe Sarayı, İstanbul’a gelenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerin başında bulunuyor.

DOLMABAHÇE SARAYI NE ZAMAN YAPILDI? DOLMABAHÇE SARAYINI HANGİ PADİŞAH YAPTIRDI?

Osmanlı Padişahı Sultan Abdulmecid tarafından 13 Haziran 1843 tarihinde yaptırılan sarayın inşası 7 Haziran 1856 yılında tamamlanmıştır. Saray, 1856 yılından itibaren 6 padişaha kapılarını aralamakla beraber son olarak Osmanlı Halifesi Albülmecid Efendi‘ye ev sahipliği yapmıştır. 

Cumhuriyet’in ilanıyla beraber 1927 ve 1949 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı makamı olarak hizmet veren saray, aynı zamanda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk‘ün de 10 Kasım 1938 yılında yaşama gözlerini yumduğu yer olarak da biliniyor.

17 numaralı odada hayatını kaybeden Atatürk’ün İstanbul’a geldiği zaman kaldığı yer olan Dolmabahçe Sarayı, bu açıdan da büyük önem arz etmektedir. 

1926-1984 yılları arasında protokol ve ziyarete kısmen açık olan Dolmabahçe Sarayı, 1984 yılından beri ziyaretçilerine kapılarını aralamaktadır.

DOLMABAHÇE SARAYININ BÖLÜMLERİ NELERDİR?

Göz kamaştıran güzelliğiyle görenleri kendine hayran bırakan Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı mimarisinin yanı sıra Fransız Barako, Alman Rokokosu, İngiliz Neo Klasizmi ve İtalyan Rönesansının en dikkat çekici özelliklerini taşımaktadır.

Batı mimarisinin izlerini taşıyan saray yaklaşık 250.000 m²’lik alan üzerine kuruludur. Üç kattan oluşan sarayın içerisinde 285 oda ve 43 salon yer almaktadır. Farklı yapı ve binalardan meydana gelmeyen saray, tek bir büyük yapıyı çevreleyen birkaç köşk ve büyük bir bahçeyle sınırlıdır.

Dolmabahçe Sarayı, yönetim işlerinin yürütüldüğü Mâbeyn-i Hümâyûn, Padişah ve ailesinin özel yaşamlarını sürdürdükleri Muâyede Salonu ve üst katta ise devlet törenleri için kullanılan Harem-i Hümâyûn kısımları olmak üzere 3 ayrı bölümden oluşmaktadır.

Aynı zamanda sarayı özel kılan özelliklerinden biri de farklı farklı isimlerle adlandırılan odalarıdır. Elçilerin kabul edildiği Kırmızı Oda ve Has Oda, Arz Odası, Aynalı Oda, Resim Odası, Esvap Odası, Vükela Odası, Taş Oda gibi birçok oda Dolmabahçe Sarayı’nın içerisinde bulunmaktadır.

DOLMABAHÇE SARAYI ÖZELLİKLERİ

Sarayın iç dekorasyonunda sanatın en özel yansımalarına rastlayabilirsiniz. Mavi tonlu mermerleri, billur, su mermeri ve somaki gibi kıymetli haiz mermer ve taşların sıkça yer aldığı sarayda en dikkat çeken şeylerden biri de Sultan Abdülaziz‘in Avrupa Turu sırasında getirdiği ve dönemin ressamlarına yaptırdığı eşsiz tablolardır.

 

Büyük bir zenginlik ve ihtişamın gözler önüne serildiği sarayın duvarlarında Avrupalı sanatçıların elinden çıkan resimler ve altın süslemeler yer almaktadır.

Hereke ipek ve yün halılar, kristal avizeler, şamdanlar, şömineler, Uzak Doğu’nun izlerini taşıyan dekoratif el işleri saraya adımınızı attığınız andan itibaren sizleri hayrete düşürecek bir güzelliği taşıyor. 

Bu görkemli sarayın iç süslemelerinde genellikle altın tozu kullanılmıştır.

DOLMABAHÇE SARAYI ATATÜRK’ÜN ODASI

Dolmabahçe Sarayı’nda 17 numaralı oda olarak bilinen yer Mustafa Kemal Atatürk‘ün yaşamını yitirdiği oda olduğu için özel bir anlam taşımaktadır. Bundan dolayı oda içerisinde yer alan tüm eşyalar bir müzeye dönüştürülerek büyük bir özenle saklanmaktadır.

Bronz işlemeli karyola, gardırop, komodin, halılar, kanepe ve koltukların aynı şekilde korunduğu tarihi oda, günümüzde ziyaretçilerine duygu dolu anlar yaşatıyor.

 DOLMABAHÇE SARAYI ZİYARET SAATLERİ VE GİRİŞ ÜCRETLERİ

Dolmabahçe Sarayı’nı Pazartesi günleri dışında her gün 09:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Müze Kartınız varsa Harem Bölümüne bu kart aracılığıyla girmeniz mümkün. Ancak diğer kısımlar için ücretler şu şekilde:

  • Selamlık Tam bilet 50 TL
  • Harem Tam bilet 40 TL
  • Selamlık + Harem 80 TL

DOLMABAHÇE SARAYI’NA NASIL GİDİLİR?

İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde yer alan Dolmabahçe Sarayı’na gitmek için Bağcılar-Kabataş Tramvay (T1 hattı) kullanarak Kabataş Durağı’nda inebilirsiniz. Ardından 5 dakikalık bir yürüme mesafesiyle saraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Ya da dilerseniz Beşiktaş veya Kabataş’tan geçen İETT otobüslerini de kullanabilirsiniz. Eğer Üsküdar veya Kadıköy’den Dolmabahçe Sarayı’na gitmek istiyorsanız da şehir hatları vapurlarını kullanarak Beşiktaş’tan yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir