Yaşam

“Kraliçe II.Elizabeth öldü mü?” iddialarına cevap geldi! Uzun zamandan sonra…

Son dönemlerde yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle pek çok etkinliğe ve programa katılamayan Kraliçe II.Elizabeth, uzun bir aranın ardından Windsor Kalesi’nde görüntülendi.

Tüm dünyanın odağında olan İngiltere Kraliçesi II.Elizabeth, eşi Prens Philip‘in ölümünün ardından bir süredir sağlık sorunlarıyla mücadele ediyor. Sağlık problemleri yaşayan Kraliçe, Glasgow’da gerçekleştirilen İklim Zirvesi‘ne katılmaması herkesi endişelendirmişti.

Kraliçe Elizabeth, geçtiğimiz günlerde de belini incittiği gerekçesiyle Londra’daki Birinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden askerlerin anısına düzenlenen geleneksel “Rememberance Sunday” adlı anma törenine katılamamıştı.

Kraliçe’nin etkinliklere katılmaması birçok kişiyi endişelendirdi ve “Kraliçe öldü mü?” sorularını gündeme getirdi. 96 yaşındaki Kraliçe, uzun zamandan sonra ilk kez Windsor Kalesi‘nde görüntülendi. 

İngiltere Genelkurmay Başkanı Nick Carter‘ı Windsor Kalesi’nde kabul eden Kraliçe’nin sağlıklı olduğu görüldü. Öte yandan doktorların tavsiyesi üzerine baston kullanan kraliçenin elinde baston olmaması da gözlerden kaçmadı.

YEMEKLERİ X-RAY’DEN GEÇİYOR!

Sağlık sorunları sebebiyle bir süredir doktorların gözetiminde hareket eden Kraliçe II.Elizabeth’in aşçısı Graham Tinsley, bir dergiye verdiği röportajda şaşırtan açıklamalarda bulundu.

Üst düzey devlet görevlilerinin yer aldığı yemeklerde, kraliçeye hazırlanan tabakların X-ray cihazından geçirilerek servis edildiğini anlatan Tinsley, “Sadece kraliyet ailesi için yemek yaptığımızda güvenliğin her zaman farkında olmuyorduk. Fakat devlet başkanları geldiğinde iş değişiyor ve güvenlik çok sıkılaşıyordu. Eğer devlet başkanları için yemek hazırlıyorsak bütün mutfak ekibinin polislerin bulunduğu merkezde buluşması ve kaleye motosikletle gitmesi isteniyordu” ifadelerini kullandı.

“BAZI YEMEKLERİN KOD ADI VAR!”

Tinsley sözlerine şöyle devam etti:

“Daha yüksek kalibreli ziyafetler için tüm yiyecekleri, kapları, bıçakları ve mutfak ekipmanlarını X-Ray cihazından geçirmemiz gerekiyordu. Güvenlik nedeniyle bazı yemeklerin kod adı bile oluyordu”

NE OLMUŞTU?

İngiltere Kraliçesi II.Elizabeth, birkaç aydır sağlığıyla ilgili problemler yaşıyor. Daha önce bastonla görüntülenen ve doktorların dinlenme tavsiyelerine uyan kraliçe, pek çok etkinlik ve programlarını iptal etmek zorunda kaldı.

Geçtiğimiz gün Birinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden askerlerin anısına düzenlenen bir etkinliğe de katılamayan kraliçenin yerine torunu Prens William’ın eşi Kate Middleton’ın katılması herkesi şaşırtmıştı.

Buckingham Sarayı, kraliçenin “Rememberance Sunday” etkinliğine katılma sebebinin belini incitmesi olarak açıklamıştı. Ancak Mirror’ın haberine göre; kraliçenin sağlık durumu söylenenden daha ciddi bir durumda.

Haberde, Kraliyet’i yakından takip eden gazeteci Piers Morgan, “Kraliçe’nin sağlığı hakkında bize söylenmeyen bir şey var. Açıkçası durum, Buckingham’ın söylediğinden daha ciddi” şeklinde açıklamalarda bulundu.

ANMA TÖRENİNE KATILAMAMIŞTI!

Dünyanın en uzun süre tahtta kalan hükümdarı olma unvanını taşıyan Kraliçe II. Elizabeth, uzun bir süredir sağlık sorunlarıyla mücadele ediyor. Eşi Prens Philip’in vefatının ardından sağlığında bozulmalar yaşayan Kraliçe, pek çok etkinliğe katılamamaya başladı.

Bazı programlarında değişikliğe gittiği görülen Kraliçe Elizabeth’in Birinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden askerlerin anısına düzenlenen geleneksel “Rememberance Sunday” adlı anma törenine katılamayacağı öğrenildi. 

Kraliçe’nin çok önem verdiği bu törene katılamama nedeni ise belini incitmesi olarak açıklandı. Yapılan açıklamada “Kraliçe, törene katılım gösteremeyeceği için hayal kırıklığına uğradı” ifadeleri yer aldı.

Rememberance Sunday, sağlık sorunları yaşayan Kraliçe’nin 1 ay sonra katılacağı ilk tören olması açısından önem teşkil ediyordu.

Kraliçe, bugüne kadar yalnızca 6 kez törene katılım sağlayamamıştı. Bunlar da 1961’de Gana, 1968’de Brezilya, 1983’te Kenya ve 1999’da Güney Afrika’ya yaptığı yurt dışı ziyaretleri ve 1959 ve 1963 yıllarında ise hamile olmasından kaynaklanıyordu.

ELİZABETH’İN YERİNİ KATE ALDI!

Whitehall‘daki anmanın en göze çarpan kısmı ise balkon sıralamasıydı. Kraliçe Elizabeth’in katılmadığı törene ailenin tüm üyeleri katılım sağladı. Hiyerarşik olarak gerçekleşen balkon sıralamasında Kraliçe’nin yerinde gelini Camilla Parker Bowles yerine Prens William‘ın eşi Kate Middleton‘ın olması herkesi şaşırttı. 

95 YAŞINDAKİ KRALİÇE ARTIK TEK GEZEMEYECEK!

İngiltere Kraliçesi II.Elizabeth bir süredir yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle gündemin en çok konuşulan isimleri arasında yer alıyor. Doktorların uyarısıyla baston kullanmaya başlayan Kraliçe geçtiğimiz günlerde İrlanda gezisini de iptal etmişti. 

8 yılın ardından hastanede de bir gece geçiren II.Elizabeth, bu olayların ardından artık kraliyet görevlerine yalnız katılmayacak. Buna göre; Kraliçe hazırlanan programlara yanında kıdemli aile üyelerinden biri olma koşuluyla katılım sağlayacak.

Windsor Şatosu’ndaki konutundan online bağlantılarla daha hafif görevlerini yapmaya karar veren Kraliçe II.Elizabeth için yeni bir çalışma programı oluşturulacak.

YILIN YAŞLISI ÖDÜLÜNÜ REDDETTİ!

Bunun yanı sıra; İngiltere’de “The Oldie” dergisi her yıl önemli yaşlı insanların başarılarını kutlamak amacıyla “Yılın Yaşlısı” ödülü veriyor. Ünlü dergi bu sene “Yılın Yaşlısı” ödülünü İngiltere Kraliçesi II.Elizabeth‘e vermek istemişti.

Ancak 95 yaşındaki Kraliçe II.Elizabeth ödülü almayı kesin bir dille reddetti. Kraliçenin Özel Sekreter Yardımcısı Tom Laing-Baker tarafından dergiye gönderilen mektupta şu ifadeler yer aldı:

“Majesteleri insanın hissettiği yaşta olduğuna inanıyor. Bu nedenle ödülü kabul edebilmek için ilgili kriterleri karşıladığını düşünmüyor ve daha değerli bir alıcı bulacağınızı umuyor.”

2011 yılında 90 yaşında olan Prens Philip, “Yılın Yaşlısı” ödülünü almıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir