Yaşam

İstanbul’da 45 öğrenci hafızlık icazeti aldı!

Pandemiye rağmen hafızlık eğitimlerini tamamlayan Fatih Gülsüm Hanım İhya Kız Kuran Kursu’ndan 45 ortaokul öğrencisi, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende hafızlık icazetlerini aldı.

İstanbul Fatih Müftülüğü’ne bağlı Gülsüm Hanım İhya Kız Kuran Kursu, pandeminin zorlu koşullarına rağmen öğrencilerini mezun etmeye devam ediyor. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın birlikte yapmış oldukları “Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi” kapsamında kurs, öğrencilerini hem örgün okullarına gönderdi hem de hafızlık eğitimlerini devam ettirdi. Pandemi nedeniyle kursların zorunlu tatile çıkmaları, Gülsüm Hanım İhya Kız Kuran Kursu’nu yıldırmadı; öğrenciler evlerinde derslerine devam ederek hafızlıklarını tamamladı. 

Ortalama 3 yıl süren zorlu sürecin ardından ailelerin de destekleriyle hafızlıklarını tamamlayan 45 kız öğrenci, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle icazetlerini aldı. Öğrencileri taçlandırmak amacıyla İhya Vakfı tarafından düzenlenen törende öğrenciler, unutulmaz anlar yaşadı.

Törene; Eski Kırıkkale Milletvekili Turan Kıratlı, Fatih İlçe Müftüsü Hüseyin Baş, AK Parti İstanbul Milletvekili Aziz Babuşçu, AK Parti Fatih İlçe Başkanı Orhan Narin, ÖNDER Genel Başkanı Abdullah Ceylan, TÜGVA Genel Başkanı Enes Eminoğlu, İhya Vakfı Başkanı Yavuz Baysan, İhya Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İbrahim Yıldırım, İmam-Hatip Halil Konakçı, Reisül Kurra Mehmet Sevinç, hoca hanımlar, hafızlığına devam eden öğrenciler, veliler ve diğer misafirler katıldı. 

“Yavrularımızın ezberledikleri Kuran, şimdiden şefaatçi oluyor”

Daha sonra kürsüye İbrahim Yıldırım çıktı. “Sizin en hayırlılarınız Kuran’ı öğrenen, Kuran’ı öğreten ve Kuran’a hizmet edenlerinizdir” hadisini okuyarak konuşmalarına başlayan Yıldırım, “İşte bu yavrularımızın hepsi Efendimizin müjdesine mazhar olmuş öğrencilerimizdir. Sizler de hem öğrenen, hem onları seven ve destekleyerek bu güzel tablonun oluşmasına vesile olanlarsınız. İyi ki varsınız, hoşgeldiniz” dedi. Yıldırım, şunları söyledi: 

İbrahim Yıldırım

“Hafızlık yaptığımız zamanlarda hocalarımızın bize Kuran’ın yarın kıyamette şefaatçi olacağını hep anlatırlardı. Hafız olduktan sonra imam hatipte okuduktan sonra o imam hatipliliğin ve hafız olmanın bedelini ödedik. Üniversiteye girerken katsayı uygulaması nedeniyle puanlarımız kesintiye uğradı.

Ama bu zamanda hafızlarımıza Kuran’ı Kerim, daha yaşarken bu dünyada şefaatçi olmaya başladı. YÖK artık her ilahiyat fakültesinde belirli kontenjan ayırıyor ve hafız olanları özellikle tercih ediyor. İşte bu nedenle yavrularımız daha hayattayken Kuran’ın bereketini hissetmeye başlayacaklar. Buna ne kadar şükretsek azdır.“

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir