Anne & Çocuk

Kadına şiddete karşı ilginç ama etkili olabilecek tavsiye: Evlilik ehliyeti nedir?

Evlenmek isteyen tarafların öncesinde almalarının önerildiği Evlilik ehliyeti, Meclis Kadına Şiddeti Araştırma Komisyonu’nda ilgi gördü.

Günümüzde ne yazık ki giderek artan aile içi şiddet vakaları ve kadın cinayetlerinde ne kadar korumaya yönelik tedbirler alınsa da kadın cinayetlerinin arkası kesilmiyor. Bu sorunun komple ortadan kalkması için çalışmalar yürüten Meclis Kadına Şiddeti Araştırma Komisyonu’nda öne sürdüğü “evlilik ehliyeti” fikri ile gündeme oturdu.

 

 

Meclis Kadına Şiddeti Araştırma Komisyonu tavsiyeleri bir bir toplayarak rapor haline getirerek komisyon üyelerinin evlilik öncesinde her iki taraftan da “psikolojik rapor, sabıka kaydı, şiddet eğilimi olmadığına dair belge” istenmesi fikri geldi. Mecliste onay toplayan bu fikir destek görünce komisyon raporunda “evlilik ehliyeti” kavramı yer aldı.

 

 

Kadına Şiddeti Araştırma Komisyonu Başkanı AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, evlenmek isteyen adayların kesinlikle öncesinde ön eğitim ve bilgilendirmeden geçmeleri gerektiğine dikkat çekerek, eğitim sonrası ehliyetle evlenmelerini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir