Yaşam

İsofix nedir? İsofix çocuk koltuğu nasıl takılır? İsofix oto koltuğu ne işe yarar

İsofix oto koltukları araç içi güvenliğin korunması açısından büyük önem taşır. Küçük çocukların arabada daha güvenle seyahat etmeleri için uluslararası standartlara bağlanmış isofix oto koltuklarıyla sağlanır. Peki isofix ne anlama gelir? İsofix ile tüm merak ettiğiniz her şey haberimizde…

İsofix, çocuk koltuğu beraberinde gelen iki adet klipsin otomobil koltuğunun arasında yer alan bağlantıya direk takılmasıyla güvenlik seviyesinin üst seviyede olmasına olanak sağlar. İsofix oto koltuğu bağlantısını yerleştirmek için arabanızın kullanma kılavuzu varsa onu inceleyerek monte edebilirsiniz. Standart tipteki bebek koltuklarının yerini alan ve konfor ile birlikte güvenliğin de en üst seviyeye getirildiği isofix oto koltukları sayesinde bebekleriniz daha güvende bir yolculuk geçirirler. İsofix oto koltuğun da bulunan en önemli özellikleri, montaj işleminin çok pratik, hızlı ve güvenli hale getirilmesidir. Bebek koltuğunu yerleştirirken hata oranını en aza indirerek güvenliği en yükseğe taşıyor. Diğer özellikleri arasında yer alan isofix oto koltuklarının en önemli niteliğidir. Aynı zamanda Çoğu arabaya uyum sağlayabilmesi kaza durumlarında bebeklerin üzerine uygulanan baskının mümkün olduğunca azaltılması, takılıp çıkarılma işleminin kolaylığı, hızlılığı ve güvenlik testleri, isofix oto koltuğunun daha çok tercih edilmesini sağlıyor. İşte, ebeveynlerin bebek koltuğu alırken sıkça karşılaştığı isofix hakkında merak edilenler:

İSOFİX İLE ÇOCUK KOLTUĞU ARACA NASIL MONTE EDİLMELİDİR?

Bebekler için;

⇒ Ana kucaklarını her zaman arkaya yönelik monte işlemini yapın.

⇒ Ön hava yastığı aktif olduğu zaman ana kucağını kesinlikle ön koltuğa monte etmeyin. Ana kucağı bunun yerine arka koltuğa monte etmeniz gerekir.

⇒ Bebeğinizin boyu ana kucağını bir baş kadar geçmeden bir üst boy çocuk oto koltuğu almamanız daha güvenli olur. Yeni ECE-R129 standardına uygun çocuk koltuklarında 15
aydan küçük çocukların arkaya doğru çevrilerek güvenliklerinin sağlanması gerekiyor.

isofix nedir

Küçük Çocuklar;

⇒ Koltuğun arabaya sıkıca monte edildiğinden emin olun. Eğer oto koltuğu gevşek ise monte işlemini gerçekleştirmeyin. 

⇒ Standart Isofix bağlantıları olan çocuk oto koltuklarında, koltuğa ait araba modellerinden aldığınız oto koltuğun aracınıza uygun olup olmadığını bakmayı unutmayın.

⇒ Çocuğunuzun boyu çocuk koltuğunu bir baş kadar geçmeden bir üst boy çocuk oto koltuğu almamanız gerekir.

İsofix çocuk koltuğu nasıl takılır?

Büyük Çocuklar;

⇒ 12 yaşından veya 150 cm’den küçük çocukların konfor ve güvenlik açısından tercihen sırt dayanaklı bir koltuk minderine ihtiyaçları vardır. Basit koltuk minderlerinin kullanımına izin verilmişse de, bunlar yandan çarpmalarda koruma sağlamaz.

⇒ Emniyet kemerlerini takarken düzgün ve olabildiğinde gergin takıldığından emin olun.

⇒ Arabada seyahat ederken büyük çocuklar için en güvenli yer her zaman arka koltuklardır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir