Yaşam

Düğme nasıl dikilir? Tek delikli düğme nasıl dikilir Düğme dikmenin püf noktaları nelerdir

Kıyafetlerin olmazsa olmazı olan düğmeler bazen çok kullanımdan dolayı ya da sağlam tutturulmadığı için kopabiliyor. Düğmeleri dikmek her ne kadar kolay gözükse de biraz uğraştırıcı bir işlemdir. Kıyafetlerin düğmelerini dikmenin pratik yöntemleri bulunuyor. İşte düğme nasıl dikilir Detaylar haberimizde:

‘Düğmeler’ kelimesinin anlamı Antik çağda insanlar tarafından ‘korkutmaktan’ geldiğine inanışı vardı. Çoğu kişi için zor gelse de mecbur kalındığında yapılan bu iş öğrenildiği zaman özellikle ofiste yaşanan istenmeyen durumlarda çok güzel bir kurtarıcı olabilir. Düğme dikerken en çok dikkat etmeniz gereken şey düğmeye göre doğru ipi seçmek olacaktır. Kıyafetinizden kopan düğmeyi bulamıyorsanız evde varsa başka düğmeler onların arasından kıyafetin kumaşına en uygun düğmeyi seçmeniz daha doğru olur. Eğer kıyafetinize uygun bir düğme bulmazsanız bütün kıyafetinizde yer alan düğmeleri söküp takım şeklinde düğme alıp ya da eski kullanmadığınız kıyafetlerden grup şeklinde söküp dikme işlemini yapabilirsiniz. Düğmeler bazen tek, bazen iki bazen de dört delikli gibi çeşitleri bulunuyor. Kimileri için oldukça basit ve eğlenceli bir iş, kimileri için ise dünyanın en zor mesele olan düğme nasıl dikilir. İşte yanıtlar:

düğme nasıl dikilir

DÜĞME NASIL DİKİLİR?

Düğme dikmek düğmenin kaç delikli olduğuna göre küçük pratik detaylarını içinde barındıran bir işlemdir. İlk olarak kıyafetinize göre ipi kalınlığını ve inceliğini ayarlamanız gerekiyor. İnce hassas kumaşlarda seçtiğiniz iplikte ince olmalıdır. Ayrıca seçtiğiniz ipin düğme ve kıyafetinizle uyum içinde olması gerekir. 

gömlek düğmesi nasıl dikilir

► Düğmeleri dikmek için dikiş iğneleri de kumaşa göre ayarlamak gerekir. Hassas kumaşlarda delik oluşturabilecek kalınlıkta dikiş iğneleri yerine daha küçük iğneler tercih edilmelidir. Düğmeyi dikerken eğer iğne delik olan kısımdan geçmiyorsa iplik ya da iğnenin delik kısmı küçük olabilir.

düğme dikimi

► Düğme, dikiş iğnesi ve ipliği seçtikten sonra sıra ipi iğneden geçirmek kısmına geldi. Biraz uğraştıran bu kısımda dikkat etmeniz gereken şey ipin ucunu incecik kıvırın ve su ucunu su ile ıslatın. İpin kolayca iğneden geçtiğini göreceksiniz. İpi iğneden geçirdikten sonra geçirdiğiniz ipin her iki ucunu birbirine eşit yapıp düğüm atın.

tahta düğme nasıl dikilir

► Şimdi sıra düğmeyi dikmeye geldi. Düğmeyi dikeceğiniz yeri işaretleyin. İğneyi elinize alın ve kumaşı tutun. Daha sonra düğmeyi sabitleyip iğneyi düğme daha sonrada kumaşın içinden güzelce geçirin. Düğmeyi güzelce sabitledikten sonra iki delik varsa ikisini eşit bir şekilde iğneyi geçirip düğme dikme işlemine devam edin. Düğmeyi elinizle biraz sarsın eğer sağlamlaştığını görürseniz işlem tamamdır.

dikiş dikme önerileri

Düğme makinesiyle dikme

Düğme dikme işlemini evde düğme dikme makinesi ile de yapabilirsiniz. Ama dikiş makinenizin düğme takma ayağı taktıktan sonra düğme dikme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

düğme makinesiyle dikiş dikme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir