Anne & Çocuk

Dinen çocuğa isim koyma hakkı kime aittir? Bebeğe isim koyma duası

Özellikle de ilk hamilelikte bebeğe isim koyma heyecanı, hem annede hem de babada oldukça fazladır. Kimileri bebeklerine hayalindeki ismi vermek isterken kimileri çeşitli nedenlere bağlı olarak aile büyüklerinin ismini koymak isteyebilir. Bebeğe isim verme konusunda anne ile baba çakışıyorsa bu durumda ne mi yapılmalı? İşte dinen bebeğe isim koyma hakkı…

Kız ya da erkek olsun fark etmeksizin çocuğa isim koyma konusunda zaman zaman anne ve babalar arasında çakışmalar görülebilir. Eğer mümkün olunabiliyorsa eşlerin ortak bir şekilde karar verip her iki tarafında gönlünün hoş edilmesi güzel bir davranıştır. Ancak taraflar bunu yapamazlarsa ortak yol bulabilmek için dinimizde isim koyma yetkisinin annede mi yoksa babada mı olduğuna bakmak gerekir. İslamiyette bebeğe isim seçme ve koyma hakkı babaya aittir. Baba ölmüş ya da hukuki anlamda tasarrufta bulunulmayacak ise bu isim hakkını anneler kullanabilir.

Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)’in isminin koyulma şekli ise Hz. Amine’nin ‘Muhammed’ ismi ile ilgili rüya görmesi ile başar. Peygamberimizin ismi annesi tarafından seçilmiş, dedesi Abdülmuttalip tarafından koyulmuştur. Çocuğa isim verme görevi ve hakkı babaya aittir. Kur’an’ımız, çocukları babalarıyla anmamızı emretmektedir. (Ahzab suresi, 5)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir