Yaşam

Ceylin ne demek ve Ceylin isminin anlamı nedir? Ceylin ismi Kuran’da geçer mi?

Ekranların rekortmeni olan Yargı dizisinde geçen Ceylin ismi çocuklarına isim düşünen anne ve babaların dikkatini çekmiş. İsimlerinin telaffuz güzelliğinden ziyade anlamının güzelliği de çokça merak edilmektedir. Peki Ceylin ne demek ve Ceylin isminin anlamı nedir? Ceylin ismi Kuran’da geçer mi?

Ceylin ismi toplumumuzda her ne kadar çok rastlanılmasa da son dönemlerde oldukça popülerliğini arttırmış durumdadır. Bu ismin birden fazla anlamı bulunmaktadır. Altı farklı anlamı bulunan Ceylin isminin tercih sebebi olmasının ardındaki en bilinen anlamı “cennet kapısı” olarak bilinmektedir. Ancak çok fazla bilinmeyen beş farklı anlamı daha bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanmaktadır: “dünya”, “sevgili, kız”, “saf, temiz”, “yengeç yuvası” 

  • İsimler hakkında anne ve baba adaylarının aradığı kriterler arasında ismin kökeni de oldukça merak edilmektedir. Ceylin isminin kökeni ise Farsçadır. Farsçada Ceylin ismi “yengeç yuvası, yengeç” anlamına gelmektedir.

 

Ceylin ne demek Ceylin Türk dil kurumunda yer almamaktadır. Ceylin ismi yengeç anlamını taşımaktadır. 

CEYLİN İSMİ KUR’AN’DA GEÇİYOR MU?

Toplumumuz tarafından bir isim araştırılırken anlamından sonra en çok aranan kriterler arasında o ismin Kur’an-ı Kerim içerisinde geçip geçmediği merak edilmektedir. Ceylin isminin “cennet kapısı” anlamı bulunması sebebi ile insanlar tarafından Kur’an-ı Kerim içerinde geçiyor olduğu düşünülüyor, fakat zannedilenin aksine Ceylin ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmemektedir. Bu sebepten ötürü ebeveynler tarafından tercih sebebi olmaktan çıkabilmektedir. Yine de dinimizce Ceylin isminin kız bebeklere verilmesinin herhangi bir sakıncası yoktur.

  • Ceylin isimli kişi sayısı: 2350
  • Ceylin isminin kullanım oranı: 2050
  • Ceylin isminin kökeni: Farsça
  • Ceylin isminin cinsiyeti: Kız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir