Yaşam

Çadır nasıl kurulur? Çadır nasıl toplanır, katlanır? Çadır nerelere kurulur?

Kamp günlüklerinin olmazsa olmazı çadırların doğru bir şekilde kurulması ve toplanması oldukça önemlidir. Eğer ilk kez kamp yapacaksanız ve çadır kurulumu hakkında bir bilginiz yoksa bu yazı tam da size göre! Peki, çadır nasıl kurulur? Çadır nasıl toplanır? Çadır nasıl katlanır? Çadır nerelere kurulur? Çadır yeri nasıl belirlenir? Çadır nasıl kapanır? Kolay çadır kurulumu nasıl olur? İşte tüm cevaplar haberimizde…

Şehir hayatının yoğun temposundan bir an olsun uzaklaşmak ve doğanın tadını çıkarmak için kamp yapmak eşsiz bir fırsattır. Özellikle kasım ayının gelişiyle sararan sonbahar yaprakları doğada adeta bir görsel şölen oluşturuyor. Bu dönemde dostlarınız ve sevdiklerinizle ormanın içerisinde keyifli anlar yaşayabileceğiniz kamp günlükleri oluşturabilirsiniz. Kampa gitmeden önce kamp alanında zorlanmamak için çadır kurmayı bilmeniz gerekiyor. Çadırın kurulacağı yer, parçaları pratik bir şekilde bir araya getirmek doğru adımlar uygulanmadığında zorlayıcı olabiliyor. Gelin, kampların vazgeçilmezi çadır kurulumu hakkında bilinmesi gerekenleri birlikte öğrenelim…

ÇADIR NERELERE KURULUR? ÇADIR YERİ NASIL BELİRLENİR?

Çadırın nasıl kurulacağını bilmek kadar çadır yerinin doğru belirlenmesi aslında önceliğiniz olmalı. Çünkü yanlış yere kurulan çadır, ilerleyen saatlerde problem çıkaracaktır.

Çadır kurmak için ilk olarak kamp yapmak istediğiniz yerlerin listesini çıkartarak buraların kamp için izinli alanlar olup olmadığını kontrol etmelisiniz. İzinli bölgeleri belirledikten sonra girintili ve çıkıntılı alanları elemenizi öneririz.

Eğimli zeminlere kurulacak olan gece uyku tulumunuzun kaymasına sebep olabilir. Rahat bir uyku için ağaç kökleri, taşlar ve eğilimli yerlerin olduğu alanları kamp yapılacak yerler listesine eklemeyin.

Ayrıca yağmur, kar ve dolu gibi faktörleri de göz önünde bulundurarak çukurlu bölgelere çadır kurmamalısınız. Zeminden bir kaç santim yukarıda olan bölgeler çadır kurmak için idealdir.

Konforlu bir kamp alanı için dere ve göl kenarlarına çadır kurmamanızı tavsiye ederiz. Suyun yoğunlukta olduğu alanlarda çok fazla sivrisinek ve böcek türü olduğu için geceleri rahatsız edici anlar yaşayabilirsiniz. 

ÇADIR NASIL KURULUR?

Çadırın kurulacağı alanı belirledikten sonra sıra geldi çadırın nasıl kurulacağına! İlk olarak çadır kurmak istediğiniz yerde bulunan taş, ağaç yaprağı veya taşları temizlemelisiniz. Daha sonra zemine muşamba sererek nemi önleyebilirsiniz. 

Ardından iç tente ve dış tentenin ayrı olduğu kısımları birleştirerek devam edin. Çadır çubuklarını dış tentenin zemine yakın olan kısımlarında bulunan yerlerine sabitleyin. 

Sonrasında çubukların uçlarını çadırın köşe kısmında göreceğiniz çivilerin içerisine yerleştirin. Bu işlemlerin ardından çadır direklerini X şeklini görecek şekilde geçirin ve yay gibi gererek çadırınızın şeklinin oluşmasına izin verin.

Çadırınızın büyük bir kısmını tamamladığınız bu aşamada, çivi bölümlerini kazık yardımıyla yere sabitlemeniz gerekiyor. Aynı işlemi çadırın ipleri içinde yaptıktan sonra çadırınızın kurulumu hazır!

Dilerseniz yağmurluk gibi ekstra çadır aksesuarlarınız varsa bunları da kullanarak tüm bu aşamaları noktalayabilirsiniz.

ÇADIR NASIL TOPLANIR? ÇADIR NASIL KATLANIR?

Çadır kurmak kadar toplamasını da doğru bir şekilde yapmayı bilmeniz gerekiyor. Toplama işlemini yanlış yaparsanız çadırınıza zarar verebilirsiniz. İlk olarak zemine çakılı olan çivileri sökmelisiniz. Sonrasında çadırın dış tavan kısmında yer alan direkleri çıkarın. Ardından zeminde bulunan çadır çubuklarını çıkararak işleminizi sürdürün.

İşte bu kadar! Çadırınızı topladıktan sonra çadırın alt kısmını kurutmaya özen gösterin. Rulo haline getireceğiniz çadırınızı tamamen katlayıp; kamp gününüzü sonlandırabilirsiniz.

Ruhunuzu dinlendirecek güzel bir kamp günü için bol şanslar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir