Yaşam

KYK yurt ve burs başvurusu nasıl yapılır? 2021 KYK yurt başvuruları ne zaman başlıyor?

YKS tercih sonuçlarının açıklanmasından sonra sıra üniversite kazanan öğrencilerin devlet yurtlarında kalmak ve burs imkanı elde etmek ve nasıl olduğunu öğrenmek için araştırmaya başladı. Kredi ve yurtlar kurumunun geri ödemesiz olarak sağladığı burs ve devlet yurdunda kalmak isteyen binlerce öğrenci bulunuyor. Peki KYK yurt ve burs başvurusu nasıl yapılır? Detaylar haberimizde:

KYK yurt başvuruları her yıl Ağustos ayında alınırken pandemi nedeniyle biraz geç alınmaya başlanacağı biliniyor. Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından birçok üniversite adayı tarafından merak edilen KYK yurt ve burs başvuruları Gençlik ve spor bakanlığından destek amacıyla verilmektedir. Özellikle şehir dışında okumaya gidecek olan adaylar yurt imkanından yararlanmak için başvuruların nasıl yapıldığını öğrenmek istiyor. Peki E devlet ile 2021 KYK yurt başvurusu ne zaman ve nasıl yapılır? İşte detaylar…

kyk yurt başvuraları ne zaman

KYK YURT BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

KYK yurt başvuruları heniz başlamadı. Her yıl ağustos ayında başlayan başvurular bu yıl pandemi nedeniyle biraz ertelendi. Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurt başvuruları hakkında merak ettiğiniz her şeyi haberimizde bulabilirsiniz. 

KYK YURT BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Üniversite tercih sonuçlarının ardından yurt başvuruları için yurtkur.gsb.gov.tr internet sitesi üzerinden duyurulduktan sonra başvurular E-Devlet üzerinden alınıyor. E devlet şifresi olmayan üniversite adayları kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek E-Devlet şifresi almaları gerekiyor.

kyk yurt başvurusu nasıl yapılır

BAŞVURU YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

► E- Devlet şifresini aldıktan sonra giriş yaparak başvuru ekranında yer alan bütün soruları dikkatli bir şekilde okuduktan sonra cevaplamanız daha doğru olur.

► Soruları cevaplarken olmayan yanış bir şey, hatalı, eksik bildirim, gerçeğe aykırı beyanda bulunmamaya dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi halde doğru olmayan bir şey sizin yurda girmenizi engelleyecektir.

► Sorular arasında kimlik bilgilerinizle ilgili sorular bulunuyor. Bu soruları kimliğinize bakarak cevaplamanız daha iyi olur.

► Sorularda yer alan; bekâr iseniz anne ve/veya babanızın, evli iseniz kendinizin ve/veya eşinizin gelirleri sorusunu doğru bir şekilde girin. Çünkü diğer kamu kurum ve kuruluşlarından teyit edilip ona göre yurtta kalış onayınız verilmektedir.

► Başvuruda bulunduktan sonra başvuru bitim tarihine kadar bilgilerinizde istediğiniz güncellemeyi yapabilirsiniz.

kyk ücreti ne kadar

KYK YURT ÜCRETİ NE KADAR?

1. TİP KYK YURTLARI 
KYK YURT ÜCRETİ : 230
DEPOZİTO ÜCRETİ: 314

2. TİP KYK YURTLARI 
KYK YURT ÜCRETİ: 250
DEPOZİTO ÜCRETİ: 342

3.TİP KYK YURTLARI 
KYK YURT ÜCRETİ: 290
DEPOZİTO ÜCRETİ: 342

4.TİP KYK YURTLARI 
KYK YURT ÜCRETİ: 325
DEPOZİTO ÜCRETİ: 444

5.TİP KYK YURTLARI 
KYK YURT ÜCRETİ: 360
DEPOZİTO ÜCRETİ: 492

6 TİP KYK YURTLARI 
KYK YURT ÜCRETİ: 390
DEPOZİTO ÜCRETİ: 533

KYK BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

KYK burs ve geri ödemeli kredi başvuruları yurtkur.gsb.gov.tr internet adresinden alınacak. KYK bursuna başvurmak isteyen öğrencilerden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna yönelik istenilen belgeleri doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlamaları gerekiyor. Bu bilgilerin doğru ve eksiksiz doldurulması önem arz etmekte çünkü girilen bilgilerin, kamu kurumlarından elde edilen bilgiler ile karşılaştırılıp uyuşup uyuşmadığı kontrol edilecek.

KİMLER KYK BURSU ALABİLİR?

Ön lisans öğrencileri,

Lisans öğrencileri,

İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler (İntibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.),

► Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri (Hazırlık sınıfında burs verilmez.),

► ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında herhangi bir puan türünde ilk 100’e giren öğrenciler,

►  Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen kıstaslara uygun amatör milli sporcu olan öğrenciler burstan yararlanabilmektedir.

KYK BURSUNDA ÖNCELİĞİ OLAN ÖĞRENCİLER KİMLER?

Şehit çocukları (Şehit bekar ise bekar kardeşi),

Gazi çocukları (Gazi bekar ise kendisi),

Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,

Anne ve babası vefat etmiş olanlar,

Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar,

Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,

Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen kıstaslara göre amatör milli sporcu olan öğrenciler. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir